Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Emisyon Gaz Gözetimi

Emisyon Gaz Gözetimi

Egzoz gazı veya baca gazı, doğal gaz, benzin, biyodizel karışımları, dizel yakıt, akaryakıt veya kömür gibi yakıtların yanması ile atmosfere yayılan bir gazdır. Egzoz gazı, motorlu taşıt emisyonlarının önemli bir bileşenidir ve içeriğinde yanmayan benzinin buharı da bulunur. Motorlu taşıt emisyonlarının en kötü sonucu, hava kirliliğine katkıda bulunmasıdır. Büyük şehirlerde duman oluşumundan ve hava kirliliğinden, emisyon gazları ve baca gazları sorumludur. Bir araştırma sonucuna göre 2013 yılında sadece ABD’de yılda 53 bin erken ölüm bu yüzden olmuştur. Sadece trafik dumanları İngiltere’de her yıl 5 bin kişinin ölümüne neden olmaktadır.

Emisyon Gaz Gözetimi

Egzoz gazlarının büyük bir kısmı azot, su buharı ve karbondioksittir. Karbondioksit küresel ısınmaya neden olan başlıca sera gazıdır. Yanma gazının oldukça küçük bir kısmı, eksik yanma yüzünden oluşan zararlı veya toksik maddelerdir. Örneğin karbon monoksit, aşırı yanma sıcaklıklarından kaynaklanan nitrojen oksitler ve partikül maddeler gibi.

Teorik olarak, sadece karbondioksit ve su üretmek için bir motorda hava ile hidrokarbon yakıt, yani benzin veya dizel yakmak gerekir. Egzozun geri kalanı ise azottur.

Üretilen karbondioksit miktarı doğrudan aracın yakıt tüketimi ile ilgilidir. Bu nedenle araba üreticileri araba yakıt performansını iyileştirmek için çok şeyler yapmaktadır.

Egzozun içeriğinde bulunan karbondioksit toksik değildir, ancak önemli bir sera gazıdır. Resmi kuruluşlar küresel ısınma ile mücadele etmek için karbondioksid emisyonlarını azaltmayı amaçlamaktadır. Karbonmonoksit, yakıtın eksik yanmasından kaynaklanır. Bu gaz kanın oksijen taşıma yeteneğini azaltır ve baş ağrılarına ve solunum problemlerine neden olur. Yüksek konsantrasyonlarda ölümcüldür. Azot oksit emisyonları asit yağmuruna neden olur. Sağlık için tehlikelidir. Partikül maddeler ise kısmen dizel motorlarla ilişkili yanmış yakıttır ve diğer kirleticiler arasındaki tepkime ile oluşur.

Kuruluşumuz tarafından zehirli gaz gözetimi hizmetleri kapsamında emisyon gaz gözetimi hizmetleri de verilmektedir.

 

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.