Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Benzen Gözetimi

Benzen Gözetimi

Çevresel endişeler, gözetim sistemlerinin tespit limitleri üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede benzen de, diğer kimyasal bileşikler ile birlikte, dünyada giderek daha fazla inceleme altına girmekte ve mevcut izin verilen seviyeler incelenmektedir.

Benzen Gözetimi

İnsanlarda karsinojen etkileri yarattığından şüphe duyulan benzen, oldukça uçucu olan ve hızla buharlaşan, yanıcı ve renksiz bir maddedir. İnsan sağlığına zarar vermeyen sınır, 5 ppm’den aşağıdır. Benzen genel olarak, endüstriyel süreçlerde, araç emisyonlarında, sigaralarda ve hatta doğal kaynaklarda yaygın olarak bulunmaktadır.

Açıkçası, petrokimya tesislerine veya benzin istasyonlarına yakın bir yerde yaşıyor olmak, benzen türünden aromatik hidrokarbonlara maruz kalma riskini yükseltmektedir. Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO), ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA) ve başka resmi kuruluşlar, benzene sürekli olarak maruz kalmanın yarattığı sağlık risklerini araştırmakta ve izlenmesi gerektiğini kabul etmektedir. Bu konuda genel olarak EN 14662 standardına uyulmaktadır. Bu standart dizisi, ülkemizde de Türk Stadartları Enstitüsü tarafından bu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 14662 Ortam hava kalitesi - Benzen derişimlerinin tayini için standart metot. Bu standart, benzenin ölçülmesi için gereklilikleri açıklamaktadır.

Sanayide kullanılan aromatik nitelikte organik maddelerin büyük bir kısmının hammaddesi benzendir. Çok fazla kullanıldığı için çalışanlar tarafından da çok fazla maruz kalınmaktadır. Burada önemli olan çalışanın benzen mazruziyetinin miktarını belirlektir. Sanayide benzenin başlıca kullanım alanları şunlardır: benzine karıştırılarak yakıt olarak kullanılması, boya, ilaç ve patlayıcı madde üretimi, sentetik deterjan üretimi, böcek öldürücü ilaç üretimi, plastik üretimi, naylon bileşenleri olarak kullanılması.

Ayrıca günlük yaşamda egzoz dumanı, benzin istasyonları ve orman yangınları da birer benzen kaynağıdır. Bilhassa sigara dumanı tehlikeli bir maruziyet kaynağıdır.

Kuruluşumuz tarafından zehirli gaz gözetimi hizmetleri kapsamında benzen gözetimi hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.