Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Azot Oksit Gözetimi

Azot Oksit Gözetimi

Azot oksitler, yanıcı olmayan, renksiz ve doğal olarak oluşan bir gazdır. Anestezi üretiminde bir farmakolojik ajan olarak veya yakıtlarda yanmadaki mevcut oksijeni arttırmak için bir katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.

Azot Oksit Gözetimi

Azot oksit ya da azotmonoksit (AO), kimyasal bir bileşiktir. İnsanlar ve memeli hayvanların vücutlarında önemli bir sinyal molekülüdür ve birçok fizyolojik ve patolojik süreçte rol üstlenmektedir. Uygun dozlarda olmak koşulu ile vücuttaki birçok organın zarar görmesini engellemektedir. Örneğin karaciğeri iskemik hasardan korumaktadır. Ancak yüksek dozlarda olursa, doku zehirlenmesine yol açmakta ve dolaşım sistemini çökertmektedir. Kronik şekilde azot oksit salınımı, diyabet, multiple skleroz ve kolit gibi bazı iltihaplı hastalıklara ve kansere neden olmaktadır.

Azot oksit, aynı zamanda kimya sektöründe de önemli bir ara ürün olarak kullanılmaktadır. Ancak araba motorları ve elektrik santralleri tarafından üretilen azot oksit hava kirliliğine neden olan bir gazdır. Azot motorda emme manifoldundan emilen hava ile birlikte yanma odasına girer ve azotun büyük bir kısmı aynen egzoz gazından çıkar. Sadece çok az miktarı oksijen ile tepkimeye girer ve azot oksitleri (NOx) oluşturur. Bu azot oksit gazları insan sağlığı için zararlı olmaktadır.

Azot oksitlere bazen nitrik oksitler ya da nitrojen oksitler denmektedir. Azot ile birleşen oksijen sayısı değişken olduğu için herbirine farklı isimler verilmiştir, ancak genel olarak azot oksitler (NOx) denmektedir.

Motorlarda yakıt tüketimini düşürmek amacı ile daha zayıf karışım ile çalışan motorlar kullanılmaktadır. Ancak bu durum azot oksit emisyonlarının artmasına neden olmaktadır. Bu yüzden otomotiv sektöründe motora, azot oksit düşüren sistemler konulmaktadır. Motorda yanma sırasında meydana gelen azot oksitlerin çoğu azot monoksit, çok az bir miktarı azot dioksittir.

Kuruluşumuz tarafından zehirli gaz gözetimi hizmetleri kapsamında azot oksit gözetimi hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.