Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Torna Tezgahları Gözetimi

Torna Tezgahları Gözetimi

Torna tezgahları, sac veya ahşap kesimi için son derece yararlıdır, ancak yanlış kullanılması durumunda inanılmaz derecede tehlikeli olmaktadır. Torna kazalarından kaynaklanan en yaygın yaralanmalar, kırık parmaklar, ellerde kesikler ve yüzde ve gözlerde şarapnel parçaları olmaktadır. Bir torna tezgahı kullanırken, uygun kıyafetler giymek, uygun hızı korumak ve güvenli kesme teknikleri uygulamak gibi güvenlik önlemleri almak önemlidir.

Torna Tezgahları Gözetimi

Bir torna tezgahını kullanırken uyulması gereken temel ilkeler bulunmaktadır. Bunlara uymak çalışma ortamlarının güvenliği açısından önemlidir. Örneğin uygun giysilerin giyilmesi, zeminin engellerden ve kayma tehlikesinden uzak tutulması, operatörün kolayca ulaşabileceği bir başlatma ve durdurma düğmesi olması, torna üzerinde acil durdurma düğmesinin bulunması, çalışılan parçanın sabitlenmesi, güç iletim parçalarının korunması, aksesuarları takıp çıkarırken motora giden güç kaynağının kapatılması, ölçüm yapmadan önce torna tezgahının durdurulması, çalışma yüzeyinin temiz tutulması ve torna çevresinin temiz ve yağsız tutulması gibi.

Torna tezgahlarının güvenliği her zaman en önemli önceliktir. Uygun güvenlik önlemleri, çalışanların daha güvenli olmasını sağlamaktadır. İşletmede daha güvenli bir çalışma ortamı için ilk adım, güvenliği ve önceliği kavrayan bir kültür yaratmaktır.

Herhangi bir güvenlik planında torna tezgahları için dikkate alınması gereken başlıca konular şunlar olmaktadır: mekanik tehlikeler, elektriksel tehlikeler, diğer tehlikeler, koruyucu ekipman, bakım ve onarım, koruma önlemleri ve eğitim. Genel olarak tüm bu alanlardaki güvenlik uygulamalarının çoğu sağduyuya dayanmaktadır.

Güvenli bir çalışma ortamı yaratmak ve onu sürdürmek önemlidir. Bunun için ilk yapılması gereken, riskleri değerlendirmektir. Mevcut torna tezgahlarında bakım ve onarıma yönelik güvenlik riskler önceden tespit edilmelidir.

Yetkili kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen gözetimin amacı, torna tezgahının bir sağlık ve güvenlik riskine yol açmadan önce kontrol edilmesi ve güvenli bir şekilde çalıştırılıp çalıştırılamayacağının anlaşılmasıdır.

Kuruluşumuz tarafından makinaların gözetim hizmetleri kapsamında torna tezgahları gözetimi hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.