Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Taşlama Tezgahları Gözetimi

Taşlama Tezgahları Gözetimi

Çalışma ortamlarında kullanılan bütün makina ve tezgahlar gibi, taşlama tezgahlarının da sağlıklı ve güvenli koşullarda kullanılmasını sağlamak işletmelerin ana sorumluluğudur. Taşlama tezgahlarının güvenliği bakımından, ilk kurulum sırasında, kurulumdan sonra ve ilk kullanımdan önce veya yeni bir çalışma alanında yeniden monte edildikten sonra mutlaka kontrol edilmelidir. Ayrıca tehlikeli durumlara yol açabilecek bozulmalara neden olan koşullara maruz kalması ihtimaline karşı taşlama tezgahlarının uygun aralıklarla gözetimlerinin yapılması gerekmektedir. Bu arada büyük değişiklikler olmuşsa, bilinen veya şüphelenilen ciddi hasarlar ortaya çıkmışsa ya da kullanımın doğasında önemli değişiklikler gözlenmişse, taşlama tezgahının güvenliğini tehlikeye atmamak için bu durumların yaşandığı her seferinde taşlama tezgahının gözetimi yapılmalıdır.

Taşlama Tezgahları Gözetimi

Genel olarak taşlama tezgahlarının gözetim çalışmaları, tezgahın tipine, kullanımına ve maruz kaldığı koşullara bağlı olarak farklı olmaktadır. Bu durum yapılacak risk değerlendirmesi ile tespit edilmekte ve üretici firmanın önerileri tam olarak dikkate alınmaktadır.

Gözetim çalışmaları, taşlama tezgahının güvenli çalışması için gerekli olan güvenlik ile ilgili parçalara odaklanmaktadır. Bazı durumlarda test veya sökme işlemleri gerekmektedir.

Yetkili kuruluşlar tarafından yapılan gözetim çalışmaları şu şekilde kapsama göre değişebilir: kullanmadan önce hızlı kontroller, haftalık kontroller ve birkaç ayda bir veya daha uzun süreli yapılan daha kapsamlı incelemeler.

Tehlikeli bir duruma yol açabilecek bozulmaya neden olan koşullara maruz kalan taşlama tezgahları, uygun aralıklarla ve her olaydan sonra mutlaka kontrol edilmelidir Gözetim sıklığı, çevresel koşullara bağlı olarak değişebilir. Örneğin zorlu dış mekan koşullarına maruz kalan bir taşlama tezgahı, kapalı mekanda kullanılan bir taşlama tezgahına göre daha sık kontrol edilmelidir. Gözetim sıklığı, üretici firmanın önerileri ve sektördeki uygulamalar göz önünde bulundurularak risk değerlendirmesi yolu ile belirlenmelidir.

Kuruluşumuz tarafından makinaların gözetim hizmetleri kapsamında taşlama tezgahları gözetimi hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.