Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Planya Tezgahları Gözetimi

Planya Tezgahları Gözetimi

Eski ve güvenilir olamayan ve düzenli bakımları yapılmamış makina ve ekipman kullanılması, bir makinada birçok farklı işlerin yapılması ve özellikle planya tezgahları gibi kompleks işlerin yapılması yüzünden bu tezgahlar, çalışanların sağlık ve güvenliği açısından büyük riskler yaratmaktadır. İşin doğrusu işletmelerin modern ve sağlıklı teknoloji kullanmaları, eski ve neredeyse hurda olabilecek makina ve ekipman kullanmamaları ve üretimde otomasyona geçmeleri gerekmektedir.

Planya Tezgahları Gözetimi

Ancak nihayi çözüme ulaşılıncaya kadar daha bir süre eski ve yeterince güvenilir olmayan makina ve tezgahlar kullanılmak durumundadır. Bu dönemde hiç iş kazası yaşamamak veya en azında çok az iş kazası yaşamak için, eski makina ve tezgahların, zamanında bakım ve kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Ancak bu koşulda ilgili yasal düzenlemelerin getirdiği yükümlülüklere uyulmuş olacaktır.

Planyaların kullanımı sırasında, tezgahın yerleşiminin uygun olması, hareketli kısımların korumalar ile kapatılması, yeterli havalandırma sistemlerinin kurulması, makinaların topraklanması ve makina tam olarak durmadan tamir, bakım ve temizlik yapılmaması gerekmektedir.

Çalışanlar kullandıkları makinalar ve ortamdaki riskler konusunda mutlaka eğitilmiş olmalıdır. Yapılacak risk analizleri ile muhtemel tehlikelerin ve kazaların neler olduğu ve nasıl önleneceği bütün çalışanlar tarafından bilinmelidir.

Yetkili kuruluşlar tarafından yapılan gözetimlerde, bıçakların kesilecek derinliğe göre ayarlanması, yeterli keskinlikte, dengeli ve güvenilir şekilde monte edilmiş olması, tezgahın uygun pozisyonda sabitlenmesi, tezgahta kesilecek en uzun parçadan en az bir metre daha uzun bir boşluk olması, yüzey işlemleri sırasında parçayı aşağı bastırmak için bloklar kullanılması, çalışılan parçayı aşağı ve yukarı hareket ettirmek için yeterli miktarda kuvvet bulunması, parçaların son kısımlarını işlemek için uzun saplı iticilerin kullanılması, otomatik iticileri bulunan planya tezgahlarında, geri tepme güvenlik mandallarının bulunması ve kesicinin takıldığı kanalların standartlara uygun olması kontrol edilmektedir.

Kuruluşumuz tarafından makinaların gözetim hizmetleri kapsamında planya tezgahları gözetimi hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.