Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kaldırma Ekipmanının Gözetimi

Kaldırma Ekipmanının Gözetimi

Kaldırma ekipmanının güvenli ve fonksiyonel çalışmasını sağlamak ve ilgili yasal düzenleme esaslarına ve yerli ve yabancı standart kriterlerine uygunluğu kanıtşamak amacı ile yetkili kuruluşlar tarafından gözetim hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler kapsamında kaldırma araçları ve ekipmanı üzerinde bulunan çelik kablolar, zincirler, kancalar, kayışlar, makaralar, frenler ve otomatik durdurucular kontrol edilmekte, çalışmadan önce operatörler tarafından kontrol edildiği doğrulanmakta, kontrol belgelerinin işletme bünyesinde özel bir dosyada tutulduğu ve saklandığı tespit edilmekte, kaldırma araçlarının çalışma ağırlığının, verimli ve güvenli bir şekilde 1,25 katı kaldırma ve askıda tutma gücüne sahip olduğu doğrulanmakta ve kaldırma ekipmanının verilen yük için yeterli katı yük frenlerine sahip oldukları doğrulanmaktadır.

Kaldırma Ekipmanının Gözetimi

Gözetimi yapılan başlıca kaldırma ekipmanı şunlar olmaktadır: gezer vinçler, portal vinçler, mobil vinçler, forkliftler, caraskallar, halatlar, kancalar, sapanlar, karabinalar, karyokalar ve prangalar. Kaldırma ekipmanının gözetim, denetim ve testleri, kaldırma araçlarının ve ekipmanının güvenilirliğini sağlamak bakımından önemlidir. Bir kaldırma aracının ve tertibatının güvenliği, düzenli denetimler yapılmadıkça sağlanamaz. Bir kazaya neden olabilecek potansiyel tehlikeleri tespit etmek için bu gözetim çalışmaları yararlı bir araçtır. Gerekli önleyici bakım ve onarım ihtiyacı bu sayede önceden ortaya konmaktadır. Bunun eksikliği, kaldırma ekipmanının ciddi şekilde bozulmasına ve pahalı onarım ücretlerine neden olabilir.

Gözetim çalışmaları, bir kaldırma aracının veya kaldırma tertibatının durumunu tespit etmek için genelde fonksiyonel bir kontrol ile desteklenen görsel ve fiziksel denetimler gerektirmektedir. Bu sayede anormal aşınma ve yıpranma, arıza, yağ sızıntısı, aşırı ısınma, korozyon, olağandışı gürültü, görsel çatlaklar, yanlış hizalama, aşırı yükleme, anormal gevşeme veya uzama ve aşırı titreşim olup olmadığı tespit edilmektedir.

Kuruluşumuz tarafından makinaların gözetim hizmetleri kapsamında kaldırma ekipmanının gözetimi hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.