Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Havalandırma ve Klima Tesisatı Gözetimi

Havalandırma ve Klima Tesisatı Gözetimi

Isıtma, havalandırma ve iklimlendirme (heating, ventilation and air-conditioning, HVAC) sisteminin başlıca temel amaçları, filtreleme ile yeterli havalandırma yolu ile kapalı mekan hava kalitesinin korunmasına yardımcı olmak ve insanlar için termal konfor sağlamaktır. Isıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemleri, özellikle işyerlerinde en büyük enerji tüketicileri arasında yer almaktadır. Bu sistemlerin seçimi ve tasarımı sırasında, performans açısından akustik dahil olmak üzere birçok özellik dikkate alınmak zorundadır.

Havalandırma ve Klima Tesisatı Gözetimi

İşletmeler, geleneksel havalandırma tasarımları ile maliyet açısından rekabetçi bir kalite sistemini tasarlamak ve uygun miktarda ve kalitede dış ortam havasını, daha düşük enerji maliyetlerini ve daha kolay bakımı imkanlarını göz önünde tutmak zorundadır.

Uygun şekilde tasarlanmış ve çalıştırılan bir havalandırma ve klima tesisatına sahip binalar, iyi bir kapalı mekan hava kalitesi sağlamaktadır. Dış hava ile kontrolsüz sağlanan havalandırma, dış hava kirleticilerinin filtreleri atlamasına, mekanik havalandırma ekipmanının dengesiz çalışmasına ve kontrol edilmezse aşırı nemin içeri girmesine izin verebilir.

Doğal havalandırmayı kullanan stratejiler arasında, bir alanda hava hareketi sağlamak için hava yoğunluklarındaki farkı kullanan rüzgar ile çalışan çapraz havalandırma bulunmaktadır. Ancak bu da dikkatli bir mühendislik çalışması gerektirir. Açıklıkların doğru boyutlandırılması ve yerleştirilmesi kritiktir ve girişten çıkışa hava akışı engellenmemelidir.

İklim koşulları bina sakinleri için kabul edilebilir termal konfor sağlamak amacı ile dış ortam havasının ısıtılmasını ve soğutulmasını gerektirmektedir. Bu da en uygun şekilde ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme (HVAC) sistemlerinin kurulmasını gerektirir. Binaları ısıtmak, soğutmak ve havalandırmak için ekipman seçimi, birçok faktörü dengelemesi gereken karmaşık bir tasarım gerektirmektedir. Bu faktörlerin başında ısıtma ve soğutma ihtiyaçları, enerji verimliliği, nem kontrolü, doğal havalandırma potansiyeli, standartlara bağlılık, dış hava miktarı ve kalitesi, iç ortam hava kalitesi ve maliyetir.

Kuruluşumuz tarafından makinaların gözetim hizmetleri kapsamında havalandırma ve klima tesisatı gözetimi hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.