Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Makinaların Gözetimi

Makinaların Gözetimi

Makinalar, neredeyse tüm iş faaliyetlerinde kullanılmaktadır ve bu yüzden dünyanın her yerinde çalışma alanlarında birçok güvenlik ve sağlık riskleri taşımaktadır. Her yıl yeni çok sayıda makina türü piyasaya sürülmektedir. Bu nedenle makinalar piyasaya her sürüldüğünde, güvenlik ve sağlık koşullarını sağlamak için sistematik bir yaklaşıma acil ihtiyaç duyulmaktadır.

Makinaların Gözetimi

Çalışan sağlığı ve güvenliği, makinaların tasarımından devreden çıkarılmasına kadar her aşamada ele alınmak zorundadır. Bu açıdan tasarımcılar, üretici firmalar ve tedarikçi firmalar sorumlu olmakla berber kullanıcılar da seçme ve satın alma, kullanma, denetim, modifikasyon ve devreden çıkarma gibi süreçlerde sorumlulukları bulunmaktadır.

Hareketli makinalar birçok şekilde çalışanların veya kullananların yaralanmalarına neden olabilir. Makinanın hareketli parçaları yaralanmalara neden olabilir. Makina gövdesine bağlı makaralar, kayışlar ve kasnak tahrikleri, çalışanları içine çekilebilir veya sıkıştırabilir. Keskin kenarlar ve sivri uçlu parçalar kesiklere ve ciddi yaralanmalara neden olabilir. Makinanın parçaları ve buhar veya sıcak su gibi emisyonları yanık ve yaralanmalara neden olabilecek kadar sıcak veya soğuk olabilir. Hatta elektrik elektrik çarpmasına ve yanıklara neden olabilir.

Makinaların güvenilmez hale gelmesi ve hataların gelişmesi veya makinaların deneyimsizlik veya eğitim eksikliği nedeniyle yanlış kullanılması da tehlike yaratan durumlardır.

Herhangi bir makinayı kullanmaya başlamadan önce, hangi riskleri taşıdığını ve bunların nasıl yönetileceğini bilmek gerekmektedir. Bir makinayı çalıştırırken veya kullanırken üretici firmanın talimatlarına uyulmalıdır. Diğer yandan makina ve aletler, kullanım ömürleri boyunca iyi durumda tutulmalıdır. Makina kullanımının güvenli olması ancak bu şekilde sağlanabilir.

İşletmeler çalışanlara, iş ve çalışma koşullarına uygun ve güvenli araçlar vermek zorundadır. Makina seçimi yapılırken ayrıca çalışma alanının koşullarını ve ergonomik gereksinimleri de dikkate almalıdır. Çalışma alanlarında makina ve araçların kullanımı ilgili yasal düzenleme esaslarına ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara uymak bir zorunluluktur. Aynı zamanda işletmeler, kullanımda olan makina ve aletlerin, kullanım ömürleri boyunca iyi ve güvenli çalışma düzeninde kalması için düzenli bakımlarını yaptırmak zorundadır.

Kuruluşumuz tarafından verilen başlıca makina gözetimi hizmetleri şunlar olmaktadır:

  • Havalandırma ve klima tesisatı gözetimi
  • Torna tezgahları gözetimi
  • Taşlama tezgahları gözetimi
  • Freze tezgahları gözetimi
  • Planya tezgahları gözetimi
  • Borwerk tezgahları gözetimi
  • Kaldırma ekipmanının gözetimi

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.