Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kalite Gözetimi

Kalite Gözetimi

Gıda kalitesi gıda maddelerinin, tüketicilerin kabul edebileceği kalite özellikleridir. Bu özellikler, boyut, şekil, renk, parlaklık ve kıvam gibi görünüm özellikleri, doku ve lezzet gibi dış faktörler, standartlar ve kimyasal, fiziksel ve mikrobiyal faktörler gibi özelliklerdir. Kalite, bir gıda maddesinin, tüketiciler tarafından kabul edilebilirlik derecesinin belirlenmesinde önemi olan özellikleri veya özellikler kombinasyonudur. Kalite, tüketicinin mükemmellik derecesinin veya kabul edilebilirlik derecesinin bir ölçüsü olmaktadır.

Kalite Gözetimi

Gıda maddeleri, duyusal, fiziksel, kimyasal veya mikrobiyolojik yöntemlerle ölçülebilen özelliklere sahiptir. Bu özelliklerin bir kısmı kolayca algılanırken, bir kısm kolay algılanmaz. Bu nedenle kalite özelliklerini anlamak ve uygun ölçüm araçlarını bilmek, kalite kontrolü ve gıdaların kalite güvencesi için çok önemlidir.

Gıda kalitesinin önemli bileşenleri gıda güvenliği, duyusal özellikler ve besin değeridir. Gıda güvenliği gıda kalitesinin temel bir gereksinimidir. Gıda güvenliği derken, gıda maddelerini sağlığa zararlı hale getirebilecek toksinlerin yokluğu veya kabul edilebilir ve güvenli düzeyde varlığı ifade edilmektedir. Güvenlik ile birlikte kalite özellikleri ayrıca, görünüm, renk, doku, tat gibi özellikleri ve besin değeridir. Besin değeri, artık tüketiciler tarafından kalite özelliği olarak kabul edilen bir özelliktir.

Güvenli gıda, içeriğinde zararlı hiçbir şeyin olmadığı gıdadır. Tehlike ise bir şeyin zarar verme kapasitesidir. Gıda güvenliğinin amacı, gıda üretiminin hammadde tedariki, taşıma, depolama ve işleme dahil tüm aşamalarında meydana gelebilecek mikrobiyal, kimyasal ve fiziksel tehlikelerden ve bulaşmalardan korunmaktır. Gıda kaynaklı hastalıklar veya gıda zehirlenmeleri, patojenik bakteriler, toksinler veya parazitler ile kontamine gıdaların tüketilmesinden kaynaklanır. Gıdalar bulaşma nedeniyle tehlikeli hale gelir. Kirlenme, gıdalarda zararlı maddelerin veya mikroorganizmaların istenmeyen varlığıdır.

Kuruluşumuz gıda ürünleri gözetim hizmetleri kapsamında kalite gözetimi hizmetleri de vermekte ve işletmelerin sağlıklı, güvenilir ve kaliteli gıda maddeleri üretmelerine destek olmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.