Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Yükleme Öncesi Gözetim

Yükleme Öncesi Gözetim

Dış ticaret işlemlerinde çok sık başvurulan denetim ve gözetim hizmetlerinin amacı, ilgili tüm tarafları öngörülebilir kalite ve güvenlik problemlerini ve olası hata ve ihmalleri önceden tespit etmektir.

Yükleme Öncesi Gözetim

Yükleme öncesi gözetim çalışmalarının temel amacı, çeşitli ülkelerde resmi kuruluşlar tarafından uygulanan yasal düzenleme esaslarına uygunluğu tespit etmektir. Bu yasal düzenlemeler ile ülkeler, ulusal çıkarlarının yanı sıra vatandaşlarının sağlık ve güvenliğini korumuş olmaktadır.

Diğer yandan yabancı ülkelerdeki alıcı firmalar, yüklemenin taraflar arasında kararlaştırılan nitelik, miktar, fiyat, kalite ve güvenilirlik koşullarına uygun olup olmadığını bu yoldan tespit etmiş olmaktadır.

Yükleme öncesi gözetim hizmetleri, tarafsız ve bağımsız hareket eden yetkili kuruluşlar tarafından verilmektedir. Bu kuruluşlar hizmetleri sırasında şu ilkelere uymak zorundadır:

  • Gümrük Tarifeleri ve Ticaret Genel Anlaşması (GATT) ilkeleri
  • Resmi kuruluşlar tarafından açıklanan, şeffaflık, ayrımcılık yapmama, gizlilik, ihracat fiyatlarının denetlenmesi için açık kurallar ve teknik konulardaki yükümlülükler

Kuruluşumuz, yabancı ülke resmi kuruluşları ve vatandaşları için yükleme öncesi güvenliği sağlamak amacı ile sevkiyat öncesi denetim (PSI, pre-shipment inspection) hizmetleri sunmaktadır.

Yükleme öncesi gözetim sırasında, sevkiyatı yapılacak ürünlerin gerçek doğasını belirleyen bir takım muayeneler yapılır. Arkasından fatura ve diğer belgeler incelenir. Bunlar, ödenecek doğru vergileri hesaplamak için alıcının ülkesinde uygulanan vergi oranları ile birlikte kullanılır. Bu uygunluklar sağlandıktan sonra yükleme öncesi gözetim belgesi düzenlenir. Bu belge, alıcının ülkesinde ürünlerin gümrükten çekilmesinde büyük kolaylık sağlamaktadır.

Kısaca yükleme öncesi inceleme ve gözetim faaliyetleri, alıcı firmalar, tedarikçi firmalar ve acenteler tarafından, yeni üretilen ürünler sevkedilmeden önce atılan bir adımdır. Bu çalışmalar ile ürünün miktarı ve kalitesi kontrol edilmekte, ürünlerde herhangi bir kusur olup olmadığı tespit edilmekte ve ürünlerin hedef pazarın güvenlik gereksinimlerini karşıladığından emin olunmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.