Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Sevkiyat Gözetimi

Sevkiyat Gözetimi

Gözetim faaliyetleri, uygun olmayan düşük kaliteli malların gönderilmesi riskini azaltmaya yardımcı olan bir çabadır. Denetim, ihracatçıların sevkiyat sürecinde ürünlerin kalitesini değerlendirmek ve gerektiğinde düzeltici önlemlerin almasını sağlamak bakımından önemli olmaktadır.

Sevkiyat Gözetimi

Başka bir ülkeden mal ithal ederken ya da başka bir ülkeye mal gönderilirken alıcı tarafından yapılması gereken en önemli şeylerden biri, gönderilen malların kalitesinin satış sözleşmesinde belirtilen kalite, miktar ve başka kriterler itibariyle aynı olduğundan emin olmaktır. Bu nedenle yetkili kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen sevkiyat gözetimleri çok önemlidir. Bu gözetimler, sadece malların kalite, miktar ve nitelikleri itibariyle değil, aynı zamanda seçilen sevkiyat yönteminin uygun olup olmadığı, sevk edilecek aracın ambar ve depolarının mal için uygun olup olmadığı ve daha başka özellikler itibariyle de yapılmaktadır.

Bu gözetim çalışmaları bir yandan uygun olmayan düşük kaliteli malların gönderilme riskini azaltmaya yardımcı olurken, bir yandan da sevkiyat sırasında malların zarar görme riskini ortadan kaldırmaktadır.

Alıcı firma bu hizmetler sayesinde malların sevkiyat durumu hakkında bilgi sahibi olmakta ve işlerini güvenle planlamaktadır. Malların zamanında yüklendiğini ve yola çıktığını bilmek ve gerekli durumlarda ayarlama ve müdahale etme imkanı bulmak bakımından bu hizmetler önemlidir.

Esas olarak sevkiyatta şu iki nokta son derece önemlidir:

  • Seçilen sevkiyat yönteminin gönderilecek mallar için uygun olmaması (örneğin bozulma riski olan malların gemi ile gönderilmesi veya soğutma sistemi gerektiren ürünlerin, soğutmasız konteynerlere yüklenmesi gibi)
  • Seçilen nakliye aracının gerekli şekilde temizlenmemiş olması ve bir önceki yükten kalıntılar ihtiva etmesi (bu durumda taşınan mala bulaşmalar olması ve malın kalite ve niteliğinin bozulması)

Bu sayılanlar dışında sevkiyat sırasında iklim koşullarının araştırılması ve olası hava hareketleri yüzünden yükün zarar görmemesinin sağlanması da sevkiyat gözetiminin bir parçasıdır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.