Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Draft Survey

Genel Kargo Gözetimleri

Draft Survey

İthalat ve ihracat işlemlerinde, deniz yolu ile taşınan özellikle kuru dökme yüklerin yüklenmesinde veya boşaltılmasında, suyun kaldırma kuvveti ilkesi ile gerçekleştirilen bir takım statik hesaplamalar ile yükün ağırlığının tespit edilmesine yarayan yönteme draft survey denmektedir. Bu uluslararası alanda kabul gören yöntem, gemideki yükün ağırlığının, yükleme öncesi ve sonrasında suyun yer değiştirme miktarı ölçülerek belirlendiği bir yöntemdir.

Draft Survey

Geminin liman ve sancak tarafından ileri, orta ve geri olmak üzere altı standart noktasındaki draft değerleri okunarak kaydedilmekte, su yoğunluğu ile akaryakıt ve içme suyu gibi kargo dışı ağırlık faktörler dikkate alınarak revizyonlar yapılmakta ve kargo ağırlığı hesaplanmaktadır.

Kuruluşumuz kadrolarında bulunan nitelikli uzmanlar, draft survey konusunda geniş deneyime sahiptir ve uluslararası standartlaştları esas alan draft survey protokolüne uymaktadır. Yapılan hesaplamalar ile önce geminin başlangıç ağırlığı (yani yüksüz ağırlığı) hesaplanmakta, daha sonra yükleme sonrasında geminin son ağırlığı hesaplanmaktadır. Aradaki fark yüklenen kargo ağırlığıdır.

Sıvı yük taşıyan tankerlerde, yüklenen kargo miktarının ölçümü basittir. Yükün yoğunluğu ve hacmi bilindiği için yükün ağırlığını hesaplamak çok kolaydır. Ancak katı yüklerde durum farklıdır. Bu nedenle draft survey yöntemi, yüklenen yükün hesaplanması için en uygun yöntemdir. Bu yöntem sadece katı yüklerin değil, bazen sıvıların kargo miktarını ölçmek için de kullanılır.

Draft survey hesaplamalarında bilinmesi gereken tek şey, geminin kalkış ağırlığı ile varış ağırlığı arasındaki farktır. Gerisi tamamen hesaplamalara bağlıdır.

Draft survey, kargo ağırlığını ölçmek için yaygın olarak kullanılmaktadır ve kabul edilebilir bir yöntemdir. Ancak hesaplamalar pratik gerektirmektedir. Çünkü oldukça karmaşık hesaplamalar yapılmaktadır ve hata yapmaya çok müsaittir. Bu nedenle temelini iyi bilmek gerekmektedir. Çoğu zaman hava koşulları, draft işaretlerin doğru okunmasını etkileyebilir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.