Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Yakıt Tankları Gözetimi

Yakıt Tankları Gözetimi

Yakıt tankları, en fazla akaryakıt istasyonlarında, depolama tesislerinde veya işyerlerinde kullanılmaktadır. Bu tankların denetimleri zamanında ve düzenli olarak yapılmazsa veya eksik bakım yapılırsa, tankların yapısı bozulmakta ve bu yüzden sızıntılara yol açmaktadır. Tankların özellikle korozyondan korunması son derece önemlidir. Yakıt tanklarının bir kullanım alanı da gemilerdir. Bu tanklardan meydana gelecek sızıntılar hem maddi kayıplara neden olmakta hem de denizlerin kirlenmesine yol açmaktadır.

Yakıt Tankları Gözetimi

İlgili yasal düzenlemelere göre benzin ya da parlama noktası 55 derecenin altında olan sıvı yakıt tankları, gemi bünyesinden ayrılan bir yere yerleştirilmek zorundadır. Yakıt tankları, darbelere ve yangına karşı dayanıklı çelik veya eşdeğer malzemeden üretilmek zorundadır. Bu tanklar sızdırmaz özellikte olmalı ve çalışma basıncı, belirlenen değerler içinde bulunmalıdır. Yetkili kuruluşlar tarafından yapılan gözetimlerde yakıt tanklarının, yerlerine sağlam olarak sabitlendiği ve makina dairesine çok yakın bir mesafeye yerleştirildiği de kontrol edilmektedir. Yakıt tankları yaşam alanlarından gaz geçirmez perdelerle ayrılmış ve bulundukları yer, yeterince havalandırılmış olmalıdır.

Yakıt tankları üzerinde mutlaka seviye göstergeleri bulunmalıdır. Bunlar uygun kapama valfli ve korunaklı olmalı ve sıcaklık ve basınca dayanıklı malzemeden üretilmiş olmalıdır.

Yakıt tanklarının kontrolü sırasında öncelikle boyadaki bozulmalar ya da yapısal değişimler değerlendirilmelidir. Tuzlu su, nem, ısı ve başka faktörler yüzünden zamanla tanklarda bozulmalar meydana gelmektedir.

Bu arada Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Gemi Tanklarının Kalibrasyonuna Dair Yönetmelik (71/349/AT) yayınlanmıştır. Kuruluşumuz bu yönetmerlik esasları doğrultusunda gemi tanklarının kalibrasyonu hizmetleri de vermektedir. Söz konusu yasal düzenleme, gemi tanklarının, açıklanan hata sınırları içinde doğru kalibre edilmelerini sağlamak üzere, gözetim ve testlerine yönelik esasları düzenlemektedir.

Kuruluşumuz tarafından gemi gözetim hizmetleri kapsamında verilen yakıt tankı gözetimi hizmetleri ile işletmelere, depolanan yakıtın güvenliği ve kalitesi konusunda garanti verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.