Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Ullage Survey

Ullage Survey

Ullage survey yöntemi, tanker gemilerine yüklenen veya boşaltılan ham petrol, petrol ürünleri, kimyasal maddeler ve benzeri sıvı yükün miktarını tespit etmek için kullanılmaktadır. Kısaca bir ağırlık tespit yöntemidir. Bu teknik, tanklardaki yükün üzerinde bulunan boş alanın ölçülmesine ve bir takım statik hesaplamalar yapılmasına dayanmaktadır. Bu şekilde geminin taşıdığı yükün ağırlığı bulunmaktadır.

Ullage Survey

Bir tanktaki sıvının yüzeyi ile tankın iç yüzeyinin üstü arasındaki mesafenin (yani boşluğun) ölçümüne ullage yöntemi denmektedir. Gemilerde ullage tabloları bulunmaktadır. Bu tablolar, bir referans noktasından ölçülen bir tankın iç hacmine göre oluşturulmaktadır. Ullage yönteminin tersi iskandil yöntemidir (yani derinlik ölçme yöntemi). Bu yöntemde, sıvı yüzeyinden tankın altındaki bazı referans noktalarına kadar bir tanktaki sıvının derinliği ölçülmektedir.

Ullage ifadesi, sıvılar tanka yüklendikten sonra tanklarda kalan boş alanı ifade etmektedir. Genel olarak petrol tankerlerinde, petrolün sıcaklık ile ısınması ve genleşmesi için bir boşluk bırakılmaktadır. Bu boşluk aslında ullage’dır. Petrol ürünleri atmosferik sıcaklık değişimleri ile genişleyebilir. Bu nedenle tanklar normalde yüzde 98 kapasite ile yüklenmektedir.

Kısaca ullage sıvıları depolamak için kullanılan endüstriyel tanklarda veya denizyolu ile taşımacılıkta sıvıları taşımak için kullanılan tanklarda yaygın olarak kullanılan bir hesaplama yöntemidir. Yürürlükte olan yasal düzenlemelere göre gemiler üzerindeki basınçlı tanklar, istisnalar dışında yüzde 98’den fazla dolu olamaz.

Bazı durumlarda, bir geminin tanklarındaki ullage (boşluk), geminin stabilitesi ile ilgilidir. Bu tamamen geminin sevk ve yönetim tekniği ile ilgili bir konudur. Burada da tanklardaki sıvıların dalgalanmasının, geminin dengesi üzerindeki etkileri hesaplanmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından gemi gözetim hizmetleri kapsamında ullage survey hizmetleri de verilmektedir. Bu sayede işletmeler, tanklardaki yük miktarını güvenilir ve doğru bir şekilde öğrenmiş olmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.