Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Tank Temizlik Gözetimi

Tank Temizlik Gözetimi

Özellikle akaryakıt tanklarında tank temizliği, hidrokarbon buharlarını ve kalıntıları çıkarmak için yapılmaktadır. Tank temizliğinin başlıca amacı, tankın üzerinde bulunan kaplamadaki çökeltileri gidermektir. Eğer gemi sürekli olarak akaryakıt veya benzeri tortu bırakan yükler taşıyorsa, bu temizlik mutlaka gerekmektedir. Hep aynı türden yükler ardışık seferlerle taşınıyorsa, taşınan yüklerin uyumlu olduğu varsayılarak, sık tank temizliği gerekli bulunmamaktadır.

Tank Temizlik Gözetimi

Tank temizliği yapmanın bir başka amacı farklı ve uyumlu olmayan yüklerin taşınması durumudur. Farklı niteliklerde yükleri taşımak arasında tank temizliği, en yaygın yapılan bir temizlik işlemidir.

Tank temizliğinin bir amacı da, temiz balast taşıma gereğidir. Gemilerin dengelerini korumak için, gemiye bu amaçla yerleştirilmiş tanklarda su tutulmaktadır (balast suyu). Bu temiz deniz suyudur. Bu suyun miktarı geminin yük kapasitesinin yüzde otuzu kadardır.

Genel olarak tank temizliği sıcak su veya deniz suyu ile yıkama şeklinde basit bir yıkama işlemidir. Bu tür bir yıkama birçok kimyasal madde kalıntısını temizlemektedir. Gazyağı gibi temiz petrol ürünleri için de etkili olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, özellikle petrol ürünü ticaretinde, genel olarak hiç yıkama yapılmamasının gerektiği savunulmaktadır. Ancak tank temizliği yüklenecek bir sonraki yükün nitelikleri farklı ise gerekmektedir.

Tankların temizlenmesi esas olarak gemiyi işletenin sorumluluğundadır. Tank temizliği daha önce taşınan yüke ve yüklenecek yüke bağlı olarak farklı standartlara tabi tutulmaktadır. Tanklara aynı ürün yüklenecekse, alıcının kim olduğuna ve yükün nihayetinde hangi amaç için tasarlandığına bağlı olarak temizlik kriterleri de değişmektedir. Örneğin, kozmetik veya farmasötik amaçlı kullanılan glikol, antifriz amaçlı kullanılan glikolden daha temiz ve tamamen kokusuz tanklar gerektirmektedir.

Kuruluşumuz tarafından gemi gözetim hizmetleri kapsamında tank temizlik hizmetleri de verilmektedir. Bu sayede işletmeler, tanklardaki yükün nitelik ve kalitesinin bozulmayacağından emin olmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.