Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kargo İçin Gemi Ambarlarının Uygunluk Gözetimi

Kargo İçin Gemi Ambarlarının Uygunluk Gözetimi

Yükler gemiye yüklenmeden önce gerçekleştirilen ambarların uygunluk gözetimi, ambarların yüklenecek yükler için elverişli durumda olup olmadığını tespit etmek amacı ile yapılmaktadır. Başka bir deyişle, ambar ve kargo tankları uygunluk gözetimleri, genelde yükleme işlemleri başlamadan önce kargo ambarlarının ve kargo tanklarının durumunu değerlendirmek için yapılmaktadır. Yetkili kuruluşlar tarafından ayrıca tamamlayıcı hizmet olarak ambar kapağı sızdırmazlık tespitleri de bu sırada yapılmaktadır. Bu hizmetler genel olarak genel kargo gemileri, dökme yük gemileri veya tankerler için verilmektedir.

Kargo İçin Gemi Ambarlarının Uygunluk Gözetimi

Gemi ambarlarının uygunluk gözetimi çalışmaları ambarların, temizlik, kaplama, korozyon, önceki kargo kontaminasyonu ve daha birçok açıdan durumunun, amaçlanan kargo için uygunluğu kontrol edilmektedir. Gemiyi kiralayanlar, mal sahipleri, gemi işletenleri, ihracatçılar, ithalatçılar, sigorta şirketleri, P&I kulüpleri ve benzer kuruluşlar adına kargo ambarları ve kargo tankı uygunluk gözetimi hizmetleri verilmektedir.

Eğer talep edilmişse bu hizmet ile birlikte ambar kapağı sızdırmazlık araştırması da yapılmaktadır. Bu çalışmanın kapsamı, ambar kapakları ve menholler dahil tüm kargo ambarlarının veya kargo tankı girişlerinin sızdırmazlığını sağlamaktır. Gerekli durumlarda bu girişler mühürlenebilir, mühürler serileştirilebilir ve duruma göre kaydedilebilir. Bu çalışmalar bittiği zaman tüm kapakların ve erişimlerin kapatıldığını belgeleyen bir sızdırmazlık belgesi düzenlenmektedir. Bu belge gözetimi yapan kuruluş ve geminin kaptanı tarafından imzalanır. Geminin varış limanında ambarlar açılmadan önce kapak contalarının bütünlüğü ve serileri incelenmekte, mühürler açılmakta ve bir kapak açma belgesi düzenlenmektedir.

Bu iki hizmet de, yani gemi ambarlarının uygunluk gözetimi ve ambar kapaklarının mühürlenmesi gözetimi hizmetleri birbirini tamamlayan hizmetlerdir ve genellikle birlikte yürütülmektedir.

Kuruluşumuz tarafından gemi gözetim hizmetleri kapsamında kargo için gemi ambarlarının uygunluk gözetimi hizmetleri de verilmektedir. Bu sayede işletmeler, gemideki yükün güvenli ve eksiksiz bir şekilde taşındığından emin olmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.