Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Ambar Kapasite ve Boşluk Gözetimi

Ambar Kapasite ve Boşluk Gözetimi

Gerekli olan ambar büyüklüğü, herhangi bir zamanda orada depolanacak olan hacim ve tonaj olarak maksimum malzeme miktarı ile belirlenmektedir. Ambar gereksinimlerini hesaplarken, ambar depo yüzey kapasitesinin sadece yüzde 75’nin gerçekten kullanılabileceği varsayılmaktadır. Kalan kısım havalandırma, geçiş yolları, kullanım alanı ve yeniden paketleme alanları için gerekli olmaktadır.

Ambar Kapasite ve Boşluk Gözetimi

İstiflerin azami yüksekliği yükün tipine ve ambalaj şekline bağlıdır. Genel olarak, taşımayı kolaylaştırmak, mallara zarar vermemek veya istiflerin devrilme riskinden kaçınmak için istifler iki buçuk metreden yüksek olmamalıdır.

Yetkili kuruluşlar tarafından verilen, yükleme yapıldıktan sonra ya da boşaltma işlemlerinde sonra gemi ambarlarında kalan boşlukların ölçülmesi ve hesaplanması hizmetleri, işletmeler tarafından talep görmektedir. Bu hizmetler hem ambarların maksimum kapasite kullanılmasını sağlamak hem de yükün güvenli ve sağlam şekilde yerleştirildiğinden emin olmak için önemlidir.

Ambar boşluğu, geminin stabilitesinin sağlanması bakımından da dikkate alınması gereken bir konudur. Denizcilikte gemi stabilitesinin sağlanması, gemilerin her koşulda güvenliklerinin sağlanması açısından çok önemli bir faktördür. Bugün gemi tonajları artmakta ve öncesine göre çok daha fazla çeşit yük gemilerce taşınmaktadır.

Çok ağır yükler ambar diplerine yüklendiği zaman, geminin ağırlık merkezi aşağı iner, metasentır noktası ile arasındaki mesafe büyür. Bu durumda moment etkisi artar ve gemi büyük dalgalara maruz kaldığı zaman hızlı bir şekilde doğrulur. Bu gemilerde denge problemi yoktur. Ancak yükün zarar görme riski fazladır.

Hafif yükler taşıyan gemilerde geminin ağırlık merkezi yukarı çıkar, metasentır noktası ile arasındaki mesafe küçülür. Bu durumda moment etkisi küçülür ve gemi büyük dalgalara maruz kaldığı zaman yavaş bir şekilde doğrulur. Bu gemilerde denge problemi olur. Ancak yükün zarar görme riski düşüktür. Konteyner gemileri genelde bu özelliktedir.

Kuruluşumuz tarafından gemi gözetim hizmetleri kapsamında ambar kapasitesi ve boşluk gözetimi hizmetleri de verilmektedir. Bu sayede işletmeler, ambarları maksimum düzeyde ve effektif bir şekilde kullanabilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.