Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Ambar Kapak Sızdırmazlık Gözetimi

Ambar Kapak Sızdırmazlık Gözetimi

Ambar kapak sızdırmazlık gözetim hizmetleri, ambarlara yükleme yapılmadan önce yetkili kuruluşlar tarafından, ambar kapaklarının yükün yüklenmesi için uygun olduğundan emin olmak için yapılan incelemeleri kapsamaktadır.

Ambar Kapak Sızdırmazlık Gözetimi

Geminin kargo ambar kapaklarının gözetim işi, geminin ambarlarının temizlik, kurutma ve koku gibi durumlar bakımından kontrol edilmesi ve kargo ambar kapaklarının kargo yüklemeden önce su geçirmez durumda olduğunun belirlenmesi için yapılan bir iştir. Sıvı ve dökme yük taşıyan gemi ambar kapaklarının sızdırmazlık özelliği mutlaka kontrol edilmelidir.

Yıllık kargo hasarı ve kayıp analizleri ve istatistiksel bilgiler, genelde hasar ve kayıpların ambar kapaklarının sızdırması yüzünden olduğunu göstermektedir. Ambarlara su girişi genelde ambar kapaklarına ve contalara yetersiz bakım yapılmasınını veya ambar kapaklarının etkili bir şekilde sabitlenmemesinin bir sonucudur. Bu yüzden su geçirmez bütünlüğü sağlamak için ambar kapaklarının gözetimden geçirilmesi gerekmektedir.

Ambar kapaklarının sızdırmazlık kabiliyeti için en yaygın olarak kullanılan yöntem, kauçuk salmastra bölümleri ile çelik sıkıştırma çubukları arasında su geçirmez bir contanın kulanılmasıdır. Sızdırmazlık yeteneğini belirlemek için hortum testleri yapılmaktadır. Bu test sırasında, kapakların çapraz derzleri ve çevre contaları boyunca belli bir düşük basınçta ve yapıdan uzakta bir su jeti kullanılır. Ambarın içine hiç su girmezse, çelik sıkıştırma çubukları ve kauçuk salmastra arasında sıkı bir temas var demektir. Ancak ambarda sızıntı olmaması yeterli değildir. Ayrıca sızıntının drenaj kanallarına geçmediği ve drenaj vanalarından güverteye ulaşmadığı da kontrol edilmelidir. Hortum testi ile, sızdıran ambar kapağı bağlantıları tespit edilmektedir. Ancak kargoda ve kapaklarda nem varsa bu test doğru netice vermez.

Kuruluşumuz tarafından gemi gözetim hizmetleri kapsamında ambar kapak sızdırmazlık gözetimi hizmetleri de verilmektedir. Bu sayede işletmeler, gemideki yükün güvenli bir şekilde taşındığından emin olmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.