Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

LVD Yüksek Gerilim Gözetimi

LVD Yüksek Gerilim Gözetimi

Yüksek gerilim hatları, elektrik santrallerinde üretilen elektrik enerjisinin dağıtım hatlarına getirilmesi için kurulan elektrik hatlarıdır. Düşük voltajda üretilen elektrik (16-30 kV), önce yükseltici tip transformatörler kullanılarak yüksek volltaja çıkarılır (180-354 kV) ve iletim hatlarına verilir. Yerleşim alanlarında voltaj düşürücü tip transformatörler kullanılarak voltaj tekrar düşürülür ve tüketicilere kullanıma sunulur.

LVD Yüksek Gerilim Gözetimi

Yüksek akımın hatlardan akabilmesi için iletkenlerin çok kalın olması gerekir. Santralden üretildiği gerilim seviyesinde enerji iletilmek istenirse, hatlarda çok yüksek akım taşınacağı için, bu hatların çok kalın iletkenler olmase gerekir. Bu hattı döşemek ise oldukça zahmetli ve maliyetlidir. Ayrıca bu şekilde enerji aktarılırken çok fazla kayıp yaşanmaktadır. Bu yüzden elektrik enerjisi santralde üretildiği gerilim seviyesinde iletilmemekte ve yükseltilmektedir.

Kısaca yüksek gerilim hatları, arazi durumu, alanın coğrafi özellikleri, hattın işletme kolaylığı, kapasite ve taşıma gücü gibi özelliklere bağlı olarak, güvenli bir şekilde inşa edilmekte ve elektriğin en az kayıpla iletilmesi sağlanmaktadır.

İlgili yasal düzenlemelere göre yüksek gerilim hattı, etkin değeri 1000 voltun üzerinde olan fazlar arası gerilimdir. Bu hatlar genel olarak santral ile yerleşim alanları arasına döşenmektedir. Yerleşim alanlarında ise elektrik dağıtımında düşük gerilim hatları kullanılmaktadır.

Yüksek gerilim hatları, çevrelerinde elektromanyetik alanlar oluşturmaktadır. Elektrik akımının ürettiği elektromanyetik alanlar, çevrelerindeki iletkenlerde olduğu gibi insan vücudunda bulunan elektrik yüklerini de harekete geçirmekte ve elektrik akımları oluşturmaktadır. Yüksek gerilim hatlarının çevresindeki manyetik ve elektrik alan şiddetlerine, yasal düzenlemeler ile sınır değerler getirilmiştir. Yetkili kuruluşlar tarafından bu yönde ölçüm ve değerlendirmeler yapılmaktadır.

Yüksek gerilim hatları, genelde insanların yoğun olarak bulunduğu alanların üzerinden geçirilmemelidir. Ancak bu yapılmışsa, bu alanlarda elektrik alan şiddeti ölçümleri yapılmalı ve duruma göre önlemler alınmalıdır.

Kuruluşumuz tarafından elektromanyetik güvenlik gözetimi hizmetleri kapsamında yüksek gerilim gözetimi hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.