Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

LVD Toprak Sürekliliği Gözetimi

LVD Toprak Sürekliliği Gözetimi

Elektriksel güvenlik kapsamında ölçüm ve test çalışmaları yapılması gereken konulardan biri de toprak sürekliliği testidir. Toprak sürekliliği, elektrikli ve elektronik cihazlarda, mekanik, kimyasal ve elektrokimyasal bozulmalara karşı koruma sağlamak amacı ile yapılmaktadır. Bu testlerden amaçlanan, iletkenin bütünlüğünü tespit etmek için iki iletken arasında devamlılığın ölçülmesidir. Topraklama tesislerinde gerçekleştirilen süreklilik testleri, koruma iletkenlerinin, ana ve yardımcı potansiyel baralarının bağlantılarını kontrol etmek için yapılmaktadır.

LVD Toprak Sürekliliği Gözetimi

Toprak sürekliliği veya toprak devamlılığı testleri, başlangıç noktasından itibaren toprak hattının bir iletken aracılığı ile en son noktaya kadar etkin bir şekilde ulaştığını kontrol etmek için yapılmaktadır. Yasal düzenlemelerde süreklilik ölçümünde sınır değeri 1 ohm olarak belirtilmiştir.

Süreklilik testi iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yasal düzenlemeler çerçevesinde gerçekleştirilmesi gereken periyodik elektriksel testler arasındadır. Kısaca bu testler ile toprak hattının devamlılığı test edilmektedir. Bu testler ile toprak hattında bulunan elektriksel iletkenler arasındaki devamlılık kontrol edilmiş olmaktadır. Bu şekilde elektrik iç tesisatında devamlılık gösteren noktalar tespit edilmektedir.

Bir elektrik sistemdeki iletkenler, faz, nötr ve topraklama iletkeni olarak üç temel gruptur. Bu iletkenlerin kesintisiz ve doğru değerde bir direnç seviyesi ile işlevini yaptığının kontrol edilmesi, sistem bütünlüğünü sağlamak açısından çok önemlidir.

Bu testlerde özel toprak sürekliliği test cihazı kullanılmaktadır. Bu cihazlar hassastır ve standartlarda yer alan hata paylarının altında hata payına sahiptir. Ancak testler sırasında bu cihazların kalibrasyon belgesinin olup olmadığı mutlaka sorgulanmalıdır.

Bu arada çevrim empedansı, yani bir iletkenin başlangıç ve bitiş noktaları arasındaki direnç değeri, yani toprak iletkeninin toprağa dokunduğu nokta ile ölçüm yapılan nokta arasındaki empedans değeri, süreklilik kontrollerinde izin verilen üst sınır değerin altına düşmemelidir.

Kuruluşumuz tarafından elektromanyetik güvenlik gözetimi hizmetleri kapsamında toprak sürekliliği gözetimi hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.