Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

LVD Kaçak Akım Gözetimi

LVD Kaçak Akım Gözetimi

Avrupa Birliği ülkelerinde yayınlanan 2014/35/EU saylı Düşük Gerilim Direktifi (Low Voltage Directive, kısaca LVD), Avrupa Birliği pazarında tüketicilere sunulacak belli voltaj sınırları içindeki tüm elektrikli ekipmanın, tüketiciler için gerekli düzeyde koruma sağlamasını sağlamak amacı ile çıkarılmıştır. Ülkemizde de bu direktif esas alınarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından, Belirli Gerilim Sınırları İçin Tasarlanan Elektrikli Ekipman İle İlgili Yönetmelik yayınlanmıştır. Bu yönetmelik kısaca LVD yönetmeliği olarak bilinmektedir.

LVD Kaçak Akım Gözetimi

Söz konusu yasal düzenleme kapsamında bir risk değerlendirmesi yapılırken, belli tehlikelerin meydana gelme olasılığını dikkate almak gerekmektedir. İnsanlar ile birlikte evcil hayvanların ve malların sağlık ve güvenliğini üst düzeyde koruyan gereklilikler içeren bu yönetmelikte yer alan başlıca tehlikeler şunlardır:

  • Kaçak akım, depolanmış yükler, enerji kaynağı ve elektrik çarpması gibi elektrik tehlikeleri
  • Dengesizlik, parçaların düşmesi veya ayrılması, çalışma sırasında bozulma, kenarlar, köşeler ve hareketli parçalarda titreşim ve bunlar gibi mekanik tehlikeler
  • Üretim faaliyetleri veya kullanım sırasında ortaya çıkan gaz, sıvı, buğu veya toz gibi tehlikeli maddeler
  • Patlama, elektrik, manyetik veya elektromanyetik alandaki problemler, iyonlaştırıcı ve iyonlaştırıcı olmayan radyasyon, optik radyasyon, sıcaklık, yangın, akustik gürültü, emisyonlar, biyolojik ve kimyasal etkiler ve bunlar gibi ortaya çıkan diğer tehlikeler

Kısa devre yaratan bu sayılan tehlikeler, çalışanların veya kullanıcıların yaralanmalarına, yanıklara ve maddi hasarlara neden olabilir.

Elektrik akımının normal akış sırasında bulunmaması gereken iletken kısımlara bir nedenle geçmesi durumunda kaçak akım oulmaktadır. Pratikte kaçak akım rölesi, fazdaki akımı sürekli olarak nötrdeki akım ile kıyaslar. Bunlar arasında bir fark olursa bunu toprağa iletir. Sağlıklı bir devrede, genelde izolasyondan kaynaklanana bu tür kaçak akımlar olabilir. Bu röleler terminaller ile sigorta arasında belirlenen bir değerin üstünde kaçak akım oluşması durumunda devreyi keser.

Kuruluşumuz tarafından elektromanyetik güvenlik gözetimi hizmetleri kapsamında LVD kaçak akım gözetimi hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.