Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

LVD İzolasyon Direnci Gözetimi

LVD İzolasyon Direnci Gözetimi

Elektrik tesisatı ve bakım işlerinin temellerinden biri, izolasyon direnci testleridir. Bu testler, tel ve kablo yalıtımı veya motor veya jeneratör sargı yalıtımı gibi yalıtım malzemelerinin bütünlüğünü doğrulamak için yapılmaktadır. Herhangi bir elektrik yalıtımı, iletken ile zıt özelliklere sahip olmalıdır. Akımın iletken içinde kalmasına karşı direnç göstermelidir. Voltaj ne kadar yüksek olursa o kadar fazla elektrik akımına sahip olunur. İletken direnci ne kadar düşük olursa, aynı voltaj için o kadar fazla akıma sahip olunur. Kısaca Ohm kanununun temel olarak ifade ettiği budur.

LVD İzolasyon Direnci Gözetimi

Bir yalıtım malzemesi, içinden elektrik akımına karşı çok yüksek direnç gösteren bir malzemedir. Elektrik yalıtımı, elektrik akımının istenmediği yerde akmasını önlemek amacı ile yapılmaktadır. Genelde cam, reçine, vernik, seramik, PVC, fiberglas ve benzeri malzemelerden izolasyon yapılmaktadır.

Elektrik yalıtımının zamanla etkisini kaybetmesi, elektrik bileşenlerinin hasar görmesinden, ölümcül insan yaralanmalarına, hatta ölümlere kadar çok çeşitli etkilere neden olabilir. Performans düşüşünü önlemek için düzenli aralıklarla bakım ve kalite kontrollerinin yapılması gerekmektedir.

Alçak gerilim devre kesicilerinde yalıtım testlerinin yapılması çok önemlidir. Elektrik yalıtımını olumsuz etkileyen ve performansın düşmesine neden olan faktörler, yüksek sıcaklık ve kimyasal kirlenme ortamlarıdır. Yalıtımın zayıflaması hem personel güvenliği hem de güç güvenilirliği bakımından önemlidir.

Genel olarak yetkili kuruluşlar tarafından, şu durumlarda izolasyon direnci testleri gerçekleştirilmektedir:

  • Bir elektrikli ekipman parçası üretilirken kalite kontrol önlemi olarak
  • Teknik özelliklerin karşılandığından emin olmak ve uygun bağlantıyı doğrulamak için kurulum gereksinimi olarak
  • Periyodik önleyici bakım görevi olarak
  • Sorun giderme aracı olarak

Yetkili kuruluşlar, aynı zamanda işletmelerin elektrikli ekipman ihtiyaçlarını ve uygulanan güvenlik ve bakım süreçlerini gözden geçirmektedir.

Kuruluşumuz tarafından elektromanyetik güvenlik gözetimi hizmetleri kapsamında izolasyon direnci gözetimi hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.