Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EMI Gözetimi

Elektromanyetik Güvenlik Gözetimi

EMI Gözetimi

Elektrikli, elektronik ve elektromekanik bütün cihazlar çalışırlarken, çevreye bir miktar elektromanyetik enerji yaymaktadır. Bu enerjiden, aynı ortamda bulunan diğer cihazların veya sistemlerin etkilenmesine elektromanyetik girişim (electromagnetic interference, EMI) denmektedir.

EMI Gözetimi

Elektromanyetik girişim (EMI) bazen radyo frekansı paraziti olarak da adlandırılmaktadır. Genel olarak elektromanyetik indüksiyon, elektrostatik kuplaj veya iletim yolu ile bir elektrik devresini etkileyen ve bir başka elektrikli veya elektronik cihaz tarafından üretilen bir rahatsızlıktır. Bu durum cihazın veya sistemin performansını düşürebilir ve hatta çalışmasını durdurabilir. Elektromanyetik girişime neden olan etkiler insan yapımı cihazlar veya doğal kaynaklarden gelebilir. Örneğin ateşleme sistemleri, cep telefonlarının hücresel ağı, güneş patlamaları, yıldırım, kuzey ve güney kutup ışıkları gibi. Elektromanyetik girişimden en fazla etkilenen cihazlar, cep telefonları, FM radyolar ve televizyonlardır.

İlk radyo iletişiminin başladığı günlerden itibaren bugüne, hem kasıtlı hem de kasıtsız kaynaklanan parazitin olumsuz etkileri farkedilmeye başlanmıştır.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte birbirlerinden etkilenen uygulamalarda kullanılan birçok yeni elektrikli veya elektronik ekipman üretilmektedir. Bunların bir kısmı parazit yayan bir kaynaktır, bir kısmı parazitlere karşı duyarlı bir cihazdır. Bugün artık daha az gürültü yayan ve parazitlere karşı daha dayanıklı elektronik ekipmanlar üretilmektedir.

Konforlu bir yaşam sürmek için bu geniş elektronik ekipman yelpazesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu elektrikli ve elektronik cihazların, çalışmaları sırasında hem birbirilerini hem de insan sağlığını tehdit etmemek zorundadır. Bu nedenle elektromanyetik girişimin önlenmesi, toplum için bir zorunluluk haline gelmiştir. Ancak bir yandan da birbirini etkileyebilecek alanlarda elektronik ekipman miktarı ve çeşidi artmaktadır, dolayısıyla elektromanyetik girişim olasılığı yükselmektedir.

Gürültü emisyonu ve bağışıklık konusunda yapılan çalışmalar şu konulara odaklanmaktadır:

  • Gürültü yayan ekipmanları tanımlama, ekipmanın gürültü yaymasını önleme ve gürültü emisyonu bastırma
  • Gürültüye maruz kalan ekipmanları tanımlama, ekipmanın gürültüden etkilenmesini önleme ve gürültüye karşı bağışıklık kazanma

Kuruluşumuz tarafından elektromanyetik güvenlik gözetimi hizmetleri kapsamında EMI gözetimi hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.