Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Elektrostatik Boşalma Gözetimi

Elektrostatik Boşalma Gözetimi

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından geliştirilen IEC 61000-4-2 standardı, insan vücudundan veya metal eşyalardan üretilen elektrostatik boşalmaya (electrostatic discharge, ESD) maruz kaldığında elektronik cihaz için elektromanyetik bağışıklık gereksinimlerini açıklayan uluslararası bir standarttır. Bu standart ülkemizde Türk Standartlar Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 61000-4-2 Elektromanyetik uyumluluk (EMU) - Bölüm 4-2: Deney ve ölçme teknikleri - Elektrostatik boşalma bağışıklık deneyi.

Elektrostatik Boşalma Gözetimi

Elektrostatik boşalma, ayakların halıya sürtülüp kapı koluna dokunulduğu zaman ortaya çıkan durumdur. Bu durum, cep telefonları ve televizyonlar gibi bugün üretilen hemen hemen her cihazda bulunan yüksek yoğunluklu elektrik bileşenleri arasında her yerde gerçekleşmektedir. Bu boşalmanın oluşumunu tahmin etmek mümkün değildir. Bu nedenle en iyi yaklaşım, meydana geldiği zaman ortaya çıkan arızayı veya hasarı önlemek için tedbir almaktır.

Bu bakımdan söz konusu standart, elektrikli veya elektronik bir ekipman üzerine CE etiketi koymak için gereken ve ekipmanın Avrupa Birliği ülkelerinde ve diğer birçok tüketicilere sunulmasını sağlayan önemli bir elektromanyetik uyumluluk standardıdır. Bu standardın amacı, elektrostatik deşarjlara maruz kaldığı zaman elektrikli ve elektronik cihazların performansını değerlendirmek için bir temel oluşturmaktır. Bunun için söz konusu standart, deşarj akımının tipik dalga formunu, test seviyesi aralığını, test cihazını, test kurulumunu, test süreçlerini, kalibrasyonu ve ölçüm belirsizliğini tanımlamaktadır.

Kısaca elektrostatik deşarj, iki cisim temas ettiği zaman statik elektriğin serbest kalması durumudur. Elektrostatik deşarjın en bildik örnekleri, bir halı üzerinde yürüdükten sonra bir metal kapı koluna dokunulduğu zaman yaşanan şok ve çamaşır kurutma makinesinde çamaşırlar kurutulduktan sonra hissedilen statik elektriktir. Birçok elektrostatik deşarj olayı zararsızdır, ancak endüstriyel ortamda maliyetli bir sorun yaratabilir.

Kuruluşumuz tarafından elektromanyetik güvenlik gözetimi hizmetleri kapsamında elektrostatik boşalma gözetimi hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.