Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Elektromanyetik Güvenlik Gözetimi

Elektromanyetik Güvenlik Gözetimi

Elektromanyetik alanlara maruz kalmak yeni bir durum değildir. Elektriğin ilk icat edildiği andan itibaren var olan bu maruziyet, son yıllarda elektrik talebinin artması, sürekli yeni teknolojilerin geliştirilmesi ve insanların sosyal yaşamlarında değişiklikler olması ile birlikte elektromanyetik alanlara çevresel maruziyet miktarı da giderek artmaktadır. İnsanlar, konutlarda ve işyerlerinde, elektrikli cihazlar ve endüstriyel ekipmanların kullanılmasından, telekomünikasyon ve yayıncılığa kadar elektrik ve manyetik alanların bir karışımına maruz kalmaktadır.

Elektromanyetik Güvenlik Gözetimi

Düşük frekanslı elektrik alanları, elektrik yüklü parçacıklardan oluşan diğer malzemeleri etkilediği gibi insan vücudunu da etkilemektedir. Düşük frekanslı manyetik alanlar, insan vücudunda dolaşan akımları indükler. Dış manyetik alanın yoğunluğu yeterince büyükse, bu akımlar sinirler ve kasları uyarır ve vücudun diğer biyolojik süreçlerini etkiler.

Elektromanyetik alan kaynaklarının gittikçe artması ve çeşitlenmesi ve buna maruz kalmanın olası sağlık etkileri konusunda endişelerin artması üzerine, Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO) büyük bir araştırma çalışması başlatmıştır. Çünkü biyolojik etkiler hakkında eldeki bilgiler yeterli değildir ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç bulunmaktadır.

Çok yüksek seviyelerde elektromanyetik alanlara kısa süreli maruz kalmanın insan sağlığına zararlı olduğu konusunda şüphe yoktur. Ancak geniş araştırmalara rağmen, bugüne kadar düşük seviyeli elektromanyetik alanlara maruz kalmanın insan sağlığına zararlı olduğuna dair bir kanıt da bulunmamıştır. Günümüzde uluslararası araştırmaların odak noktası, elektrik hatları ve radyofrekanslardaki kanser ve elektromanyetik alanlar arasındaki olası bağlantıların araştırılmasıdır.

Teknolojinin ilerlemesi ve üretimin gelişmesi ile birlikte elektromanyetik alanlar insan sağlığını daha fazla tehdit etmeye başlamıştır. Elektrik bugün yaşamın olmazsa olmazlarından biridir. Elektriğin gözle görülür tehlikeleri dışında (elektrik çarpmaları, kısa devreler, yangınlar gibi), direk olarak veya dolaylı yollardan yaydığı eletromanyetik dalgalar da gözle görülmeyen zararlar yaratmaktadır.

Hemen hemen bütün sektörlerde çalışanlar, elektromanyetik alan maruziyeti ile karşı karşıyadır. Çalışanlar, bu maruziyetin yarattığı riskler ile çok yakın ve iç içedir. Aydınlatma sistemlerinden bilgisayarlara, kablosuz ağlardan mobil telefonlara ve baz istasyonlarına kadar çalışanlar birçok elektrikli cihaz tarafından yayılan elektromanyetik alana maruz kalmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından verilen başlıca elektromanyetik güvenlik gözetimi hizmetleri şunlar olmaktadır:

  • LVD kaçak akım gözetimi
  • LVD toprak sürekliliği gözetimi
  • LVD izolasyon direnci gözetimi
  • LVD yüksek gerilim gözetimi
  • EMC gözetimi
  • EMI gözetimi
  • Elektrostatik boşalma gözetimi

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.