Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Yıldırımdan Korunma Gözetimi

Yıldırımdan Korunma Gözetimi

Bir yıldırımdan korunma sistemi, yıldırım çarpmalarının etkilerinden kaynaklanan maddi hasarları önlemenin pasif bir yöntemidir. Bu sistem, bulutların ürettiği elektrik yükünü yere en az dirençli bir yoldan ulaştırmaya çalışır. Düzgün monte edilmiş bir yıldırım koruma sisteminin dört ana parçası bulunmaktadır: bakır hava terminalleri, bakır kablo, bakır kaplı topraklama çubukları ve aşırı gerilim önleyiciler. Hava terminalleri ve kablolar tipik olarak bakırdan olmaktadır. Ancak bazen alüminyumdan da üretilmektedir.

Yıldırımdan Korunma Gözetimi

Hava terminalleri, toprağın 3 metre altına gömülmüş en az iki topraklama çubuğuna sahip kablo ile birbirine bağlanır. Bu sistem daha sonra hem su borularına hem de devre kutusunun mevcut topraklamasına topraklanır. Aşırı gerilim önleyici, tüm elektrik sistemini kapsayacak şekilde devre kesici kutusuna bağlanabilir ya da bağımsız cihazlara veya elektronik cihazlara yerleştirilebilir.

İnsanlar genel olarak paratoner kelimesini duyduğu zaman, çatıya ve binanın kenarlarına ağır kablo ile tutturulan büyük çubukları düşünmektedir. Ancak teknolojinin gelişmesi ile birlikte son zamanlarda yıldırımdan korunma sistemleri, mümkün olduğunca göze çarpmayan hale getirilmiştir. Tipik olarak bir yıldırımdan korunma sisteminde görünen tek nesne, baca ve çatı sırtlarındaki hava terminalleri ve bakır çubuklardır. Sistem mevcut bir binaya kurulacaksa, bakır kabloyu gizlemek için çaba gösterilmektedir.

Yıldırımdan korunma sistemleri, konutlara, işletmelere, çiftlik binalarına, teknelere ve farklı amaçlı inşa edilmiş yapılara zarar vermemek için kurulmaktadır. Yıldırımdan korunma sistemlerinin kurulumu ve tasarımına yönelik yetkili kuruluşlar tarafından başlıca şu standartlar geliştirilmiştir:

  • UL96A Yıldırımdan korunma sistemleri için kurulum gereksinimleri standardı
  • LPI-175 Tasarım için standart - Montaj - Aydınlatma koruma sistemlerinin incelenmesi
  • NFPA-780 Yıldırımdan korunma sistemlerinin montajı için standart
  • TS EN 62305 Yıldırımdan korunma

Kuruluşumuz tarafından elektriksel güvenlik gözetimi hizmetleri kapsamında yıldırımdan korunma gözetimi hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.