Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Topraklama Gözetimi

Topraklama Gözetimi

Bir konutun veya tesisin kablolama sistemindeki topraklama işlemi, kablolama sisteminde bir problem yaşanması durumunda elektrik akımının toprağa geri dönmesini sağlayan alternatif bir yoldur.

Topraklama Gözetimi

Esas olarak bir kablo sistemindeki elektrik akımı, metal devre kablolarındaki elektron akışından oluşmaktadır. Akım, negatif ve pozitif bir yük olmak üzere iki şekilde gelir ve bu yüklü elektrik alanı, çok uzaklardaki santrallerde oluşturulur. Bu elektriksel akım, yüksek gerilimli kablolar, trafo merkezleri ve transformatörler ağı ile binalara ulaştırılmaktadır.

Elektrik yükünün negatif yarısı sıcak akımdır, pozitif olan diğer yarısı ise nötrdür. Her iki kablo seti, konut veya tesis elektrik şebekesinin ana servis kabloları ile girer, elektrik servis panelinden geçer ve binadaki devreler boyunca yan yana ilerler.

Elektrik akışının fiziği gereği elektrik, elektronlarını toprağa geri döndürmeye çalışır. Yani, negatif enerjisini boşaltmaya ve dengeye dönmeye çalışır. Normal koşullarda akım, elektrik sistemindeki nötr kablolar ile toprağa geri döner. Ancak, yolun bir miktar bozulması durumunda sıcak akım, bunun yerine ahşap çerçeve, metal borular veya yanıcı malzemeler gibi diğer malzemelerden akar. Bu bir kısa devredir ve çoğu yangın bu yüzden çıkar. Kısa devre, elektriğin kabloların dışına akması, yani daha kısa yoldan toprağa ulaşması durumudur.

İşte bu tehlikeyi önlemek için elektrik sisteminde, sıcak ve nötr kablolara paralel çalışan bir topraklama kablosu sistemi kurulur. Bu şekilde bir kısa devre durumunda elektrik akımının izlemesi için alternatif bir yol sağlanır. Topraklama yolu genelde, konut veya tesisteki her cihaza ve her metal elektrik kutusuna bağlanan çıplak bakır tellerden oluşan bir sistemdir. Bu teller, ana servis panelindeki bulunan bir topraklama çubuğunda sonlanır.

Kuruluşumuz tarafından elektriksel güvenlik gözetimi hizmetleri kapsamında topraklama gözetimi hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.