Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Şebeke Gerilimi Gözetimi

Şebeke Gerilimi Gözetimi

Aynı anma gerilimine sahip birbirine bağlı elektrik tesislerinin tamamına şebeke denmektedir. Elektrik şebekesi diğer bir ifade ile, üretilen elektrik enerjisini tüketicilere ulaştırmak için kurulan bileşik bir ağdır. Genel olarak elektrik enerjisi üreten santrallerden, konut ve işletmelerin bulunduğu bölgelerde bulunan talep merkezlerine enerji aktaran iletim hatları ile bu merkezlerden tüketicilere bağlantı sağlayan dağıtım hatları, hep birlikte şebekeyi oluşturmaktadır.

Şebeke Gerilimi Gözetimi

Genelde enerji üreten santraller, yerleşim alanlarından veya talep merkezlerinden uzak bölgelerde kurulmaktadır. Bu üretilen enerjinin yerleşim alanlarına iletilmesi veya taşınması gerekmektedir. Dolayısıyla enerji iletim faaliyetlerinde kullanılan şebekelere iletim şebekeleri denmektedir. Buna karşılık enerji dağıtım faaliyetlerinde kullanılan şebekelere de dağıtım şebekeleri denmektedir.

Bu şebekeler, elektrik enerjisinin üretilmesinden tüketilmesine kadar enerjinin güvenilir ve kesintisiz şekilde iletilip dağıtılmasına uygun olmak zorundadır. Genel olarak alçak gerilim şebekeleri, 1 kilovat altında olan, yüksek gerilim şebekeleri ise 35 ile 154 kilovat arasında olan şebekelerdir. 154 kilovat üzerinde olan şebekeler ise çok yüksek gerilim şebekeleridir.

Sanayi bölgelerinde ve yerleşim alanlarında caddeler, yollar, meydanlar ve geçitler boyunca döşenen hatlar birbirine eklenerek dallar, dallar birbirine eklenerek dağıtım şebekeleri meydana gelmektedir. Bu şebekeler kurulurken şebekenin, teknik yönden tüketiciler için uygun, ekonomik ve ergonomik beslenmesi esastır. Dağıtım şekillerine en yaygın kullanılan şebeke sistemleri şunlardır: dallı şebekeler, ring şebekeler, ağ gözlü şebekeler ve enterkonnekte şebekeler. Enterkonnekte şebekeler, bir ülkenin tamamının veya belli bölgelerinin elektrik enerji ihtiyacını karşılayacak tarzda, üretim ile tüketim merkezleri arasındaki enerji alışverişini sağlayan sistemdir. Genelde birbirinden çok uzak olan elektrik üretim ve tüketim merkezleri arasındaki bağlantı, bu sistemle sağlanmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından elektriksel güvenlik gözetimi hizmetleri kapsamında şebeke gerilimi gözetimi hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.