Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kısa Devre Koruma Gözetimi

Kısa Devre Koruma Gözetimi

Kısa devre, düşük direnç veya elektrik akımında sapma gibi istenmeyen bir yolda elektrik akışıdır. Kısa devreler, toprağa istenmeyen bağlantılardan veya farklı voltajların iki noktasına temas eden veya birbirleri ile temas eden iki fazdan kaynaklanır. Çoğu durumda, elektrik akışı sıfıra yakın direnç bağlantısından geçer. Bu da çok yüksek elektrik akımlarına neden olur.

Kısa Devre Koruma Gözetimi

Kısa devre akımı çok büyük olabilir. Bu durum, ısınma veya yoğun manyetik alanlar şeklinde ve hatta potansiyel olarak ark patlaması olarak bilinen patlamalar şeklinde büyük ve hızlı enerji salınımlarına neden olabilir. Isınma kablo yalıtımı ve elektrikli bileşenler için zararlı bir durumdur ve tahribata yol açar. Bir ark patlaması ise, buharlaşmış veya erimiş metal taşıyabilir ve çevredeki insanlar için ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Kısa devre genelde farklı gerilimlere sahip iki iletkenin birbirine temas etmesi veya doğrudan toprağa bağlı güç kaynağı ile sonuçlanan bir üretim veya montaj hatası yüzünden meydana gelir. Bir önlem olarak konektörler hiçbir ark oluşturmadan sağlam bir şekilde bağlandığından, yüksek akım hasarı sınırlayan koruyucu bir cihazı hızlı bir şekilde açar.

Ark arızası, birbirine temas etmeyen iki iletken arasındaki elektrik akışıdır. Ortaya çıkan yüksek ısı alevlenmeye, dolayısıyla yangına, ekipmanda önemli hasara ve muhtemelen bir ark patlamasına yol açarak ciddi yaralanmalara neden olabilir.

Kısa devre sırasında akım insan vücudundan geçtiği takdirde ortaya çıkan ısı ciddi yanıklara neden olabilir ve elektrik çarpması kalbin çalışmasını bozabilir.

Çok fazlı sistemler simetrik veya asimetrik arıza yaşayabilir. Simetrik arıza tüm fazları eşit olarak etkiler. Bazı fazlar eşit şekilde etkilenmediyse, arıza akımı asimetriktir. Simetrik hataların analizi nispeten basittir, ancak arızaların sadece yüzde 5’i simetriktir. Asimetrik arızaların analizi daha güçtür, ancak daha yaygın karşılaşılan arıza tipleridir.

Kuruluşumuz tarafından elektriksel güvenlik gözetimi hizmetleri kapsamında kısa devre koruma gözetimi hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.