Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kaçak Akım Gözetimi

Kaçak Akım Gözetimi

Kaçak akım, güç kapalı durumdayken de neredeyse tüm devrelerde beklenmedik bir şekilde akar. Akım kaçağı elektronik, bilgisayar veya küçük sinyal devreleri ile sınırlı değildir. Endüstriyel ekipmanlarda ve üç fazlı kablo tesisatlarında da kaçak akım olabilir. Bir miktar akımın, alternatif yollardan, devre koruma cihazlarından ve her türlü izolatörden akması mümkündür. Kaçak akım, sistemin performansını etkiliyorsa bu ciddi bir problem demektir.

Kaçak Akım Gözetimi

Kaçak akım sürekli bir enerji kaybı yaratabilir, ancak kaçak akımın yaratabileceği tek sorun güç kaybı değildir. Sızıntı yapan akım toprağa doğru kolay bir yol bulursa, akım bir devreden diğerine sızabilir. Ya da akım, sıcaklık gibi değişken çevresel koşullarla veya yüksek frekanslarda çalışan sinyallerle şiddetlenebilir.

Kaçak akım bir hayat gerçeğidir. Yine de daha iyi tasarım teknikleri uygulayarak, farklı malzemeler veya bileşenler ve daha iyi yalıtkanlar kullanılarak kaçak akım hafifletilebilir. Kaçak akım ile ilgili bir problem olduğundan şüphe duyulursa, örneğin bir cihazın güç düğmesi kapalıyken aşırı güç kullandığı görülürse, test ve ölçümler yapılarak kaçak akımın kaynağı bulunabilir. Kaçak akım miktarı önemli boyutta değilse, bunu önlemek için zaman harcaya değmez. Ancak her durumda, toprağa giden bir yol bulacak izolatörler de dahil olmak üzere beklenmedik iletkenler test edilmelidir. Bu testlerde dikkate alınan standart şudur: TS EN 60990 Dokunma akımı ve koruyucu iletken akımının ölçme yöntemleri.

Kısaca kaçak akım, elektrikli veya elektronik bir cihazdaki doğru akım veya alternatif akım devresinden toprağa veya çerçeveye akan akımdır. Bu tür cihazlar doğru bir şekilde topraklanmazsa, akım insan vücudu gibi diğer yollardan akar. Bu ise hem insanların sağlığı hem de çevredeki diğer cihazların güvenliği için tehlikeli bir durumdur.

Kuruluşumuz tarafından elektriksel güvenlik gözetimi hizmetleri kapsamında kaçak akım gözetimi hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.