Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

İzolasyon Direnci Gözetimi

İzolasyon Direnci Gözetimi

Yetkili kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen izolasyon direnci, veya yalıtım direnci testi, bir elektrikli veya elektonik cihazın yalıtım kalitesini değerlendirmek için çok eskiden beri yaygın olarak kullanılan testtir. Bu test, elektrik güvenliği test standartlarının gerektirdiği ikinci testtir. İzolasyon direnci testi, test edilen bir cihazın izolasyon (yalıtım) direncinin ölçülmesi için yapılmaktadır. Test sırasında faz ve nötr birlikte kısa devre yapar. Ölçülen direnç, uluslararası standartlarda belirtilen sınırdan daha yüksek olmalıdır. Bu testlerde megohmmetre (yalıtım direnci test cihazı) kullanılır.

İzolasyon Direnci Gözetimi

Yalıtım hiçbir zaman, sürtünmesiz veya temassız olacak şekilde mükemmel olamaz. Yani her zaman bir miktar akım geçer. Buna kaçak akım denir. İyi bir yalıtım ile bu çok küçük miktar kaçak akım kabul edilebilir. Ancak yalıtım bozulursa, bu kaçak akım problem yaratmaya başlayabilir. Akıma karşı yüksek bir dirence ihtiyaç varsa ve uzun süre bu yüksek direnci sürdürebilmesi gerekiyorsa, yalıtımın mükemmele yakın olması gerekir.

İzolasyon, yapıldığı andan itibaren yaşlanmaya ve yıpranmaya başlar. Gittikçe izolasyon direnci düşmeye başlar, yani yalıtım performansı kötüleşir. Zor kurulum ortamları, özellikle aşırı sıcaklık veya kimyasal kirlenme, bu süreci hızlandırır. Bu aşınma ve yıpranma, yalıtım malzemelerinin elektrik direncini düşürür. Bu ise hem insanların ve çevredeki eşyanın güvenliği için tehlikelidir, hem de üretim kesintilerine neden olacağı için işletme maliyetlerini ciddi şekilde etkileyebilir.

Bu nedenle, düzeltici adımlar atılabilmesi için bu bozulmanın hızlı bir şekilde tespit edilmesi gerekmektedir. Yeni veya yenilenmiş bir ekipman devreye alınacağı zaman yapılan ölçümlerle bu durum tespit edilebilir. Ayrıca tesisat ve ekipman üzerinde belli dönemlerde yapılacak izolasyon direnci testleri, istenmeyen olayların yaşanmasına engel olabilir.

Kuruluşumuz tarafından elektriksel güvenlik gözetimi hizmetleri kapsamında izolasyon direnci gözetimi hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.