Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Mücevher Gözetimi

Mücevher Gözetimi

Mücevher üreten firmalar, üretilen takıların kalite özelliklerinin sürekli olarak korunduğundan emin olmak zorundadır. Başarısız ve düşük kaliteli ürünlerin her zaman geri çevrilme riski bulunmaktadır. Daha kötüsü, mücevherden kolayca düşebilen parçalar varsa, bunlar bir çocuk tarafından yutulabilir ve istenmeyen durumlara neden olunabilir.

Mücevher Gözetimi

Yetkili kuruluşlar bu konuda, mücevherler üzerinde bir takım önemli fiziksel ve mekanik testler uygulamaktadır. Örneğin bir işçilik muayanesi, mücevherlerin spesifikasyonlara uygun olup olmadığını ve üzerinde üretim hatalarının olup olmadığını tespit etmeye yöneliktir. Genel olarak bu tür bir muayenede üzerinde durulan noktalar şunlardır: çizikler, ezikler, lehim ve tutkal fazlalıkları, eksik parçalar, taşların veya diğer bileşenlerin doğru takılıp takılmadığı, kötü uyum, uyumsuz renkler, yanlış hizalanmış desenler ve etiketler, keskin kenarlar veya noktalar, yıpranmış veya açıkta kalan teller, kötü yapılmış onarımlar, kötü simetri ve bileşenlerin yanlış hizalanması.

Mücevher gözetimleri sırasında zincir, bant ve kapatma sisteminde çekme testi de uygulanmaktadır. Bu testlerde, tutturucunun ve naylon, deri kordon veya metal zincir gibi bağlama malzemesinin önceden belirlenmiş bir çekmeye karşı dayanıp dayanmadığı kontrol edilmektedir. Test sırasında kolye veya halhal gibi bir mücevher parçası, sürekli bir çekme kuvvetine maruz bırakılmaktadır (mücevheri kırmadan uygulanan bir kuvvet). Çekme malzemesi veya metal bileşenlerin hiçbiri kırılmazsa mücevher, parça testinden geçmiş olmaktadır.

Genelde üç yaş ve üzeri olan küçük çocuklar tarafından kullanılması amaçlanan takılar, zorunlu küçük parça düzenlemelerine tabidir. Küçük parçalar, mücevherden ayrılabilir küçük bir parçadır ve çocuk tarafından yutulacak veya solunacak kadar küçük olabilir. Bu parçalar, yasal gereklilikleri karşılamak bakımından minimum ayrılma kuvveti testini geçmelidir.

Yetkili kuruluşlar, mücevherlerin spesifikasyonlara ve zorunlu kalite düzenlemelerine uygun olmasını sağlayan kalite ve performans test paketleri sunmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, gözetim hizmetleri kapsamında, mücevher gözetimi hizmetleri de sağlanmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.