Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Mermer, Doğal Taş, Seramik Ürünlerin Gözetimi

Mermer, Doğal Taş, Seramik Ürünlerin Gözetimi

Günümüzde mermer ve granit gibi doğal taşlara ve seramik ürünlere olan talep gittikçe artmaktadır. Dünyanın her yanında yeni ocaklar açılmakta ve özel veya devlete ait küçük veya büyük yüzlerce mermer ve granit ocağı işletilmektedir. Doğal taş çıkarma faaliyeti riskli bir iştir, ancak buna rağmen doğal taş ocaklarının ve işleme tesislerinin sayısı önemli ölçüde artmaktadır. Bu çerçevede en başarılı olan, mermer sektörüdür. Ülkemizde mermerin ihracat oranı, son yıllarda üretim miktarının yüzde 90’ını bulmuştur. Buna rağmen mermer sektöründe problemler yaşanmaktadır. Teknik olarak çeşitli mermer, granit, traverten ve diğer doğal taşlar, farklı özellikleri ile inşaat işlerinde kullanılmaktadır.

Mermer, Doğal Taş, Seramik Ürünlerin Gözetimi

Ancak, mermer sektöründe kalite ile ilişkili özelliklerin çoğu kontrolsüz ve genelde ölçülemeyen doğal ve jeolojik koşullara bağlıdır. Bu sektörde girdiler, yenilenemeyen doğal kaynaklardır. Bu nedenle yaygın olarak kullanılan kalite kontrol yöntemlerinin burada uygulanması güçtür. Diğer yandan kalite kontrol ve verimlilik madencilikte çok önemlidir, çünkü doğal kaynakların tükenmesini yavaşlatabilirler. Mermer sistemine girdiler, milyonlarca yıldır doğada jeolojik olarak oluşan ham doğal taş bloklarıdır. Standartları doğrudan etkileyen ve kaliteyi kontrol eden özellikleri uygulamak, bu sektörde neredeyse imkansızdır. Mevcut tek seçenek, sürecin başından itibaren en iyi blokları titizlikle seçmek ve süreci yakından kontrol etmektir.

Buna karşılık yüksek ısıda pişirilen topraktan elde edilen çanak, çömlek, vazo gibi seramik ürünlerde durum farklıdır. Seramik üretiminde süreçlere kalite kontrol uygulamak ve kaliteli üretim yapmak her zaman mümkündür. Bugün gelinen noktada seramik karo üretiminde paketleme aşaması öncesinde, ürünlerin görsel değerlendirilerek kalite kontrollerinin yapılması, artık bilgisayarlara bırakılmaktadır. Bu şekilde göz ile algılamada ve kalite değerlendirmede kişilere veya ortam koşullarına bağlı yanılmalar ortadan kalkmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, gözetim hizmetleri kapsamında, mermer, doğal taş, seramik ürünlerin gözetimi hizmetleri de sağlanmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.