Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kumaş Gözetimleri

Kumaş Gözetimleri

Kumaş, giysinin ana malzemesidir. Son kullanım amacına bağlı olarak kumaşlarda belli özellikler aranmaktadır. Kumaştaki çeşitli kusurlar, aranan bu özelliklerin bazılarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle kumaş gözetimleri önemli olmaktadır.

Kumaş Gözetimleri

Hazır giyim sektöründe inceleme, kumaş, dikiş iplikleri, düğmeler, aksesuarlar ve benzeri malzemelerin gözetimine dayanmaktadır. Gözetimlerin ana amacı, üretim sürecinde olası kusurların mümkün olduğunca erken tespit edilmesidir. Bu şekilde daha sonra bu kusurların düzeltilmesi için ilave maliyetlere gerek kalmamaktadır.

Kumaş kalitesinde ve üretim sırasında beklenmedik bir kayıp ile karşı karşıya kalmamak için kumaş gözetimleri, üretim öncesinde önemli bir gereklilik olmaktadır. Kumaş gözetimleri, hataların ortaya çıkarılması, kumaş yapısının anlaşılması, uçtan uca veya kenardan kenara gölgeleme özelliklerinin belirlenmesi, renk, tutuş, genişlik, uzunluk, baskı hatası ve diğer belli özelliklerin belirlenmesi için yapılmaktadır. Onaylanan kumaşın kesilmesi, sadece bitmiş giysi kalitesini sağlamakla kalmamakta, aynı zamanda ürünün verimliliğini arttırmakta, reddedilme riskini düşürmekte ve zamanında teslimatı hızlandırmaktadır.

Sonuç olarak kumaş gözetimleri, giysilerin kalitesini ve kabul edilebilirliğini belirlemek için yapılmaktadır. Bazı giysi üreticileri, kumaş muayenesi ve kumaş kusurları konusunda kumaş tedarikçilerine güvenmektedir. Kumaş gözetimi, kumaş kesilmeden önce yapılmalıdır.

Genel olarak kumaş gözetimleri, yetkili kuruluşlar tarafından kumaş kontrol makinalarında yapılmaktadır. Bu makinalar aynı zamanda bir kumaş rulosunun uzunluğunu ve genişliğini ölçmek için donatılmıştır.

Kısaca kumaş gözetimleri, üretimde istenmeyen kayıplara neden olan kumaş kusurları yüzünden reddedilmeleri önlemek için iyi takip edilmesi gereken kritik bir alandır. Genelde rededilmelerin ana nedenleri, kumaş dokuması, ağırlık, büzülme, merkez kenar rengi değişimi, gölgeleme, tutuş, uzunluk, genişlik, baskı kusurları ve görünümdeki hatalar olmaktadır.

Kumaş gözetimleri için en iyi uygulama, tarafsız ve bağımsız hareket eden üçüncü taraf yetkili kuruluşlardan hizmet almaktır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, gözetim hizmetleri kapsamında, kumaş gözetimi hizmetleri de sağlanmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.