Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Radyoaktivite Gözetimi

Radyoaktivite Gözetimi

Son yıllarda insanların yaşamlarını etkileyen radyasyon kirliliği olayları meydana gelmektedir. Radyasyonun yol açacağı sağlık etkilerinin olumsuz yönleri konusunda endişeler sürmektedir. Bu konuda en fazla çelik yapı malzemeleri ve radyasyon kirlenmesine maruz kalan demir ve çelik eritme fırınlarından gelen cüruf dikkat çekmektedir. En önemlisi, radyoaktif olarak kirlenmiş demir ve çelik yapı malzemeleri ile kirlenen binalardır.

Radyoaktivite Gözetimi

1995 yılında radyasyon algılama işlemi uygulamaya konulmuştur ve eritme fırınlarına sahip demir ve çelik işletmelerinin, radyasyon kaynaklarının hatalı eritilmesini etkili bir şekilde önlemek amacı ile taşınabilir radyasyon dedektörler kurmaları zorunlu hale getirilmiştir. Son yıllarda çelik fabrikalarındaki metal hurdalarında anormal radyasyon seviyesine sahip malzeme tespit edilmiştir. Bu malzemeler genelde belli doğal radyoaktif maddeler ile kontamine olmuş hurda malzemelerdir. Bunların bir kısmı ithal hurda metaller bir kısmı da hurda metal toplayıcılar tarafından toplanan hurda metallerdir.

Yetkili kuruluşular tarafından gerçekleştirilen radyoaktivite gözetim çalışmaları ile bu konuda ciddi başarılar elde edilmiştir. Elde edilen istatistiksel analiz verilerinden yararlanarak işletmeler, demir ve çeliğin radyasyon kaynaklarından kirlenmesini önlemek için düzenleyici kontrol sistemleri kurmaktadır.

Gözetimi yapılan malzemeler çeşitlilik göstermekle birlikte kuruluşumuz ağırlıklı olarak demir çelik ve konsantre maden sektörleri alanlarında faaliyet göstermektedir.

Son yıllarda ithal metal hurdalarının radyoaktif olma olasılığı konusunda ülkelerin duyduğu endişe artmaktadır. Metal hurda ithalatı önemli ölçüde artarken, radyoaktif maddeler bulunduğunda potansiyel risk kaynaklarını belirleme ve metal hurda ithalatındaki riskin büyüklüğünü değerlendirme ihtiyacı da artmaktadır.

Yapı malzemelerinden yüksek dozda radyoaktivite yayılmaktadır ve buna maruz kalınması durumunda insanların hücre ve DNA yapısı zarar görmektedir. Bir kısım kronik akciğer rahatsızlıkları, kanser ve kan ve kemik iliği rahatsızlıklarının radyasyondan kaynaklandığı bilinmektedir. Yapı malzemeleri içinde doğal olarak bulunan radyum ve potasyum radyoaktif izotoplarının aktivite değerleri insan sağlığını etkilemektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.