Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Zehirli Gaz ve Buhar Gözetimi

Zehirli Gaz ve Buhar Gözetimi

Çalışma ortamlarında çalışanların tozlara, gazlara, buharlara ve dumanlara maruz kalması ve bu havadan kaynaklanan tehlikeler için kontrol sağlanması için yetkili kuruluşlar tarafından zehirli gaz ve buhar gözetimi yapılmaktadır.

Zehirli Gaz ve Buhar Gözetimi

Bugün resmi kuruluşlar, çalışanların meslek hastalıklarına maruz kalmasının nedenlerini ve kapsamını belirlemek için araştırmalar yapmaktadır. Bu çerçevede bu tehlikeleri ortadan kaldırmak veya azaltmak için işletmelerde yapılan kontroller hakkında bilgi toplamaktadır. İşyerlerinde maruz kalınan hastalıklar, kanser, solunum yolu hastalıkları, gürültüye bağlı işitme kaybı, kas ve iskelet sistemi hastalıkları, zihinsel bozukluklar, kardiyovasküler hastalıklar ve bulaşıcı paraziter hastalıklar olmaktadır. Bu yüzden yetkili kuruluşlar, çalışanların toza, gaza, buhara ve dumana maruz kalmasına ve bunlardan kaynaklanan tehlikelere odaklanmaktadır.

İşyerinde tozlar, gazlar, buharlar ve dumanlar gibi havadan kaynaklanan tehlikeler, ciddi solunum rahatsızlıklarına neden olma potansiyeline sahiptir. Endüstriyel süreçler karşmaşıklaştıkça ve üretimde farklı ve yeni malzemeler kullanıldıkça bu rahatsızlıklar da artmaktadır. Bu nedenle çalışanların toz, gaz, buhar ve dumana maruz kalması en aza indirilmek zorundadır. Bunun için düzenli denetimler ve gözetimler önemli olmaktadır.

Araştırmalara göre çalışanların yüzde 40 kadarı işyerinde havadan kaynaklanan tehlikelere maruz kalmaktadır. Bu tehlikelere maruz kalma olasılığı en yüksek olan sektörler, üretim, nakliye, depolama, inşaat, tarım ve ormancılık olmaktadır. Meslek olarak havadaki tehlikelere maruz kalma olasılığı en yüksek olan meslekler, teknisyenler, ticaret çalışanları, makina operatörleri, sürücüler ve işçilerdir.

Çalışanların en fazla maruz kaldıkları hava kaynaklı tehlikeler şu şekildedir: düşük toksisite tozlarına maruziyet (yüzde 42), yanma ürünlerine maruziyet (yüzde 22), organik maddelere maruziyet (yüzde 19), organik kimyasallara maruziyet (yüzde 17), endüstriyel ve tıbbi gazlara ve dumanlara maruziyet (yüzde 13).

Kuruluşumuz tarafından çalışma ortamı gözetim hizmetleri kapsamında zehirli gaz ve buhar gözetimi hizmetleri de verilmektedir. Bu sayede işletmeler güvenilir ve sağlıklı çalışma ortamları yaratmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.