Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Toz Maruziyet Gözetimi

Toz Maruziyet Gözetimi

İşyerlerinde çalışanlar tozlara, gazlara, buharlara ve dumanlara ne kadar uzun süre maruz kalıyorsa, sonuçları o kadar tehlikeli boyutlara ulaşmaktadır. Bu nedenle işletmelerin, çalışma ortamlarında şu havadan kaynaklanan tehlike kontrollerini sağlamaları gerekmektedir: maskeler, solunum cihazları, havalandırma sistemleri ve havadaki tehlikelere maruz kalma süresini azaltma. Araştırmalara göre maskeler yüzde 61 oranında, havalandırma sistemleri yüzde 48 oranında, solunum cihazları yüzde 35 oranında ve havadan kaynaklanan tehlikelere maruz kalan süreyi azaltma yüzde 40 oranında iyileşme sağlamıştır.

Toz Maruziyet Gözetimi

Birçok işyerinde toz büyük bir problemdir. Ancak bazen problemler ciddi boyutlara ulaşabilir. Toz havadaki en küçük parçacıklardır. Genelde bu parçacıklar görülemeyecek kadar küçüktür ve burun ve ağızdan alınan nefes ile insan vücuduna girmektedir. Bu tozun vücut üzerindeki etkilerini belirleyen, toz parçacıklarının büyüklüğü ve kimyasal yapısıdır. Büyük boyutlu solunabilir parçacıkların çoğu burun ve boğazda filtrelenir. Ancak daha küçük boyutlu tozlar akciğerlere kadar ulaşabilir. Daha sonra akciğerlerden vücudun diğer organlarına geçebilir. Çok küçük partiküller havada uzun süre kalır ve insan sağlığı için daha uzun süre tehlike oluşturur. Genel olarak çok küçük partiküller en tehlikeli olanlardır.

Birçok farklı kaynaktan gelen tozlar, organik ve inorganik olarak iki grupta toplanmaktadır. İnorganik tozlar taş, kimyasal maddeler ve metallerden gelir. Çalışanların karşılaştığı inorganik tozlar, çimento, kömür, asbest, metal, beton, taş, harç ve kum partiküllerdir. Organik tozlar ise canlılardan gelir. Bunlar tekstil, ahşap, kümes hayvanları, deri, tahıl ve undan gelen partiküllerdir. Mantar sporları ve mikroplar da organik tozlar arasındadır. Sanayide tozlar, pestisitler ve boyalar gibi organik kimyasallardan da gelebilir.

Her durumda tozların belirlenmesi, ölçülmesi ve havadaki miktarının sınırlandırılması gerekmektedir.

Kuruluşumuz tarafından çalışma ortamı gözetim hizmetleri kapsamında toz maruziyet gözetimi hizmetleri de verilmektedir. Bu sayede işletmeler güvenilir ve sağlıklı çalışma ortamları yaratmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.