Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Partikül Gözetimi

Partikül Gözetimi

Çalışma alanlarında ortaya çıkan fiziksel, biyolojik, psikososyal ve kimyasal potansiyel riskler arasında öne çıkan ilk üç risk, partiküller ve çok ince tozlar, dizel egzoz dumanı ve insan yapımı mineral elyaflardır. Uzmanlara göre, nano partiküller ve ultra ince partiküller, ortaya çıkan en güçlü risklerdir.

Partikül Gözetimi

Doğal kaynaklardan kaynaklanan partiküller yanı sıra dizel motor egzozu ve kaynak dumanı gibi insan faaliyetlerinden kaynaklanan çok küçük ölçekli partiküller, çalışan sağlığına zarar vermektedir.

Birçok çalışma alanında toz ve partiküller büyük bir sorundur. Toz havadaki küçük parçacıklardır. Genellikle bu partiküller görülemeyecek kadar küçüktür, ancak havada uçuştukları için burun ve ağızdan solunum yolu ile insan vücuduna girmekte ve rahatsızlıklar yaratmaktadır.

İnsan vücudu üzerindeki etkilerini belirleyen, partiküllerin büyüklüğü ve kimyasal doğasıdır. Genel olarak daha küçük partiküller en tehlikeli olanlardır. Bu partiküller çok sayıda işlemden kaynaklanabilir ve birçok farklı şekilde gelir. Bunların bir kısmı organik bir kısmı inorganik türdendir. İnorganik partiküller, taşlar, kimyasal maddeler ve metallerden gelmektedir. Organik partiküller ise canlılardan gelir. Hangisi olursa olsun partiküllerin neden olduğu en ciddi iki sağlık problemi akciğer, boğaz ve burun kanserleri ve kronik bronşit dahil akciğer rahatsızlıklarıdır.

Bu bakımdan işletmeler, çalışanlarda maruziyet yarattığına bakmadan her türlü tehlikeli maddeyi kontrol etmek ve önlem almak zorundadır. İşletmeler çalışanlara sadece yüz maskeleri vererek korumuş olmamaktadır, tozlu koşullarda onların çalışmalarına izin veremezler. Öncelikle alınacak önlemler ile partikülleri havadan uzak tutmanın yollarını bulmak gerekmektedir.

İşletmelerde yapılan risk değerlendirme çalışmaları, mutlaka parliküler tehlikeleri içermeli ve bu riski kontrol altına almak için uygun prosedürler geliştirilmelidir.

Kuruluşumuz tarafından çalışma ortamı gözetim hizmetleri kapsamında partikül gözetimi hizmetleri de verilmektedir. Bu sayede işletmeler güvenilir ve sağlıklı çalışma ortamları yaratmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.