Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Ortam Sıcaklık Gözetimi

Ortam Sıcaklık Gözetimi

Çalışma ortamlarında uygun bir çalışma sıcaklığı, yorucu çalışmalar için genelde en düşük 16 derecedir. Genel olarak çalışma ortamı için optimum konfor, mevsine bağlı olarak 20 ile 26 derece arasındadır. İşletmeler çalışanlar için konforlu bir sıcaklık sağlamak zorundadır. Duruma göre çalışanlara termal giysiler vermek ve dinlenme odaları hazırlamak zorundadır. Çalışma alanlarında tehlikeli ve rahatsız edici düzeyde çalışmayan ısıtma sistemleri kullanmak zorundadır. Ayrıca çalışma ortamlarında çalışanlar için yeterli alan ayırmak zorundadır.

Ortam Sıcaklık Gözetimi

Termal rahatsızlık bir risk yaratıyorsa ve çalışanlar termal ortamın neden olduğu hastalıklardan şikayet ediyorsa, bu durum gözden geçirilmeli ve gerekirse riskleri yönetmek için uygun kontroller yapılmalıdır.

Çalışma alanlarında klima ve ısıtma ile ilgili şikayetler genelde çok yaygındır. Kimine göre sıcak olan kimine göre soğuktur. Aslında çalışanların nasıl hissettiklerini etkileyen sadece sıcaklık değil, aynı zamanda nem seviyeleri ve hava hareketleridir.

Bununla birlikte, işletmeler, ilgili yasal düzenlemeler çerçevesinde mümkün olduğu kadar güvenli ve sağlık için risk taşımayan bir çalışma ortamı sağlamak zorundadır. Çalışma alanları, iş için rahat ve uygun bir sıcaklık aralığını korumalıdır. Çok yüksek veya çok düşük sıcaklıklar, yorgunluğa, ısı hastalığına ve soğuk algınlığına bağlı rahatsızlıklar yaratabilir.

Benzer şekilde yüksek veya düşük nem de çalışanları rahatsız eden faktörlerdir. Optimum nem seviyeleri yüzde 40 ile 60 arasındadır. Ancak her durumda yüzde 30 ile 70 arası uygun bulunmaktadır.

Kısaca aşırı sıcağa maruz kalan ya da kapalı sıcak ortamda çalışan veya zorlu fiziksel aktivitelerde çalışanlar, ısı stresi riski altındadır. Aşırı sıcağa maruz kalmak çeşitli meslek hastalıklarına neden olabilir.

Kuruluşumuz tarafından çalışma ortamı gözetim hizmetleri kapsamında ortam sıcaklık gözetimi hizmetleri de verilmektedir. Bu sayede işletmeler güvenilir ve sağlıklı çalışma ortamları yaratmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.