Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Ortam Hava Kalitesi Gözetimi

Ortam Hava Kalitesi Gözetimi

Küresel olarak, açık hava kirliliği ciddi bir insan sağlığı sorunudur. Kalp ile ilgili rahatsızlıklardan ve solunum yolu hastalıklarından kaynaklanan yaklaşık 4 milyon ölüm, hava kirliliğine bağlanmıştır. Gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerde hava kalitesi gittikçe kötüleşirken, gelişmiş ülkelerde giderek azaldığı izlenmektedir. Hemen hemen her işletme, faaliyetleri ve tedarik zincirleri aracılığıyla hava kirliliğine katkıda bulunmaktadır. Binaları ısıtmak için kullanılan yakıtlardan kaynaklanan emisyonlardan araçlardan salınan zararlı gazlara kadar hava kirliliği yaratan birçok faktör bulunmaktadır.

Ortam Hava Kalitesi Gözetimi

İşletmelerde çalışma ortamı hava kirliliği, solunan havada çalışanların sağlıklarını etkileyebilecek tehlikeli maddelerin varlığıdır. Bu maddelere maruziyet düşük seviyelerde bile olsa, eğer uzun süre devam ederse, çalışanların sağlığını etkilemektedir. En yaygın maruziyet, çalışma alanlarında hava kirliliğine maruz kalmaktır. Çalışma ortamları havasında, işletmenin faaliyet şekline bağlı olarak, gazlar, dumanlar veya havaya dağılmış partikül maddeler (çok küçük parçacıklar, tozler) bulunabilir. Bu maddelerin solunması, yutulması veya cilde temas etmesi, çoğu zaman tehlike yaratmaktadır.

Bu bakımdan insanların kirliliğe maruz kalmasını önlemek ve bu durumu değiştirmek için, hem çalışanlar, hem işletmeler hem de toplum olarak yapılabilecek birçok şey bulunmaktadır. İlk adım, bazı çalışanların diğerlerinden daha fazla kirliliğe maruz kaldığının veya daha fazla risk altında olduğunun farkında olmasıdır. Daha yüksek bir risk varsa, bunu değiştirmek gerekmektedir.

Çalışma ortamlarında kirlilik riski yüksek olan meslekler şunlardır: madencilik işleri, dökümhane işleri, inşaat işleri, kimya sektöründe çalışanlar, otomatik imalat dahil imalat işleri, kuru temizleme işleri, oto tamir atölyeleri, benzin istasyonları, tekstil sanayi çalışanları, bazı ofis işleri ve laboratuvarlar. Ayrıca, atıkların depolanması ve atılması ile ilgili işlerde çalışanlar, her türlü kirliliğe maruz kalma riski taşımaktadır.

Kuruluşumuz tarafından çalışma ortamı gözetim hizmetleri kapsamında ortam hava kalitesi gözetimi hizmetleri de verilmektedir. Bu sayede işletmeler güvenilir ve sağlıklı çalışma ortamları yaratmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.