Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Nem Gözetimi

Çalışma Ortamı Gözetimi

Nem Gözetimi

Biyolojik olarak insan vücudu çevresine terleme ve buharlaşma ile birlikte ısı verir. Ortamda nem yüksekse ter buharlaşması azalır ve vücudun serin kalma girişimleri sonuçsuz kalır. Bağıl nem yaklaşık yüzde 90’a ulaştığı zaman vücudun ter buharlaşması tamamen durur. Böyle olunca vücut ısısı yükselir ve vücut, ısı kaybını arttırmak için başka yöntemler uygular. Ancak bu durumda, kaslar ve beyin gibi yaşamsal organlar güçsüz kalır ve yorgunluk ve fiziksel güçte azalma başlar. Bu şiddetli olursa, kişinin uyanıklığını ve zihinsel kapasitesini etkiler ve sıcak çarpmasına neden olur.

Nem Gözetimi

Çalışma alanlarında ısı ile ilgili hastalıklar, hava sıcaklığı ve neme ilave olarak birçok faktöre bağlıdır. Ortamdaki hava hareketi, iş yükü, radyant ısı kaynakları ve kişinin fiziksel durumu burada önemlidir. Çalışma ortamlarında nem seviyeleri, higrometre denilen bir cihaz ile ölçülmektedir.

Esas olarak termal konfor çalışma ortamında, çalışanların kendilerini en rahat hissettikleri iklim koşullarını ifade etmektedir. Gerçi hissedilen rahatlık çalışanın cinsiyetine, yaşına, sağlıklı olup olmamasına, beslenme alışkanlıklarına, üzerindeki giysilere ve yapılan işin niteliğine göre değişiklik göstermektedir. Termal konfor genel olarak, çalışma mahallindeki havanın hızı ve hareket şekli, nem oranı, bağıl nem oranı, termal radyasyon ve ölçülen hava sıcaklığından etkilenmektedir.

Bağıl nemin genelde yüzde 30 ile 60 arasında, aslında yüzde 50’nin altında tutulması önerilmektedir. Havadaki nem miktarı, mutlak ve bağıl nem şeklinde ifade edilmektedir. İş sağlığı ve iş güvenliği açısından bağıl nem değerine daha fazla dikkat edilmektedir. Ortam sıcaklığı yüksek ise bağıl nemin yüksek olması bunaltır, düşük olması durumunda ise ürperme hissi verir.

Kuruluşumuz tarafından çalışma ortamı gözetim hizmetleri kapsamında nem gözetimi hizmetleri de verilmektedir. Bu sayede işletmeler güvenilir ve sağlıklı çalışma ortamları yaratmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.