Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Otomotiv Denetimleri

Otomotiv Denetimleri

Bugün için birçok büyük şirket aşırı kapasite ve düşük karlılık problemleri yaşasa da, otomotiv sektörü dünyanın her yerinde ekonomi için çok güçlü bir etkiye sahiptir ve önemini korumaktadır. Otomotiv sanayi, ekonomik kalkınmada büyük bir role sahiptir. Ancak aynı zamanda rekabet koşulları gittikçe güçleşmektedir ve bu sektörde ayakta kalabilmek ve rakiplerin önüne geçmek için zorlu bir mücadele sürmektedir. Bunun için ürün ve hizmet kalitesi herşeyin önüne geçmektedir. Bugün otomotiv ürünlerinin güçlü, rekabetçi ve güvenilir olması gerekmektedir. Otomotiv tedarik zincirinin tamamında, dayanıklılık, güvenlik ve performansı geliştirmek artık çok önemlidir.

Otomotiv Denetimleri

Yetkili kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen denetimlerde Uluslararası Otomotiv Görev Gücü (IATF) tarafından tasarlanan ve yayınlanan IATF 16949 Otomotivde Kalite Yönetimi Sistemi standardına uyulmaktadır. IATF, dünya çapında müşterilere daha kaliteli otomotiv ürünleri sunmayı amaçlayan bir grup otomotiv üreticisi firma tarafından kurulmuştur. IATF 16949 standardı tasarlanırken, Amerikan QS-9000, Alman VDA6.1, Fransız EAQF ve İtalyan AVSQ otomotiv kalite sistem standartları temel alınmıştır. IATF standardı, otomotiv sektöründe müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için bu çeşitli belgelendirme sistemlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırmış ve ortak bir düzene sokmuştur.

Denetimlerde ana firma ve tedarikçi firmaların ürün ve proses geliştirme adımları ele alınmakta ve başlıca şu konular olmak üzere var olan tüm sistem denetlenmektedir: yönetim, üretim kontrol, kalite güvence, kalite kontrol, yeni geliştirme, sevkiyat, lojistik, personel ve alt tedarikçi firma. Bu çerçevede firmadaki sistemler, uygulamalar, hatalar karşısında alınan iyileştirme aksiyonları ve bunların etkinlikleri ele alınmaktadır.

Otomotiv denetimlerinin temel amacı, firmaların hem yönetim hem de kalite anlamında iyileşmelerine yardımcı olmaktır. Bu amaçla, denetimler esas olarak şu başlıklar altında gerçekleştirilmektedir:

  • Tedarikçi durum belirleme ve tedarikçi seçim denetlemeleri
  • Ürün, süreç ve teknik tasarım, geliştirme denetlemeleri
  • Yeni geliştirme sürecindeki denetlemeler
  • Seri üretime hazırlık denetlemeleri

Kuruluşumuz tarafından, taşımacılık denetimleri kapsamında, otomotiv denetimleri de gerçekleştirilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.