Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Demiryolu Denetimleri

Demiryolu Denetimleri

Yetkili kuruluşlar tarafından demiryolu ve hafif raylı sistemlerde, ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde hizmet verilerek, varlık bütünlüğü yönetiminden, tasarım optimizasyonuna kadar birçok açıdan işletmelere kalite güvencesi sağlanmaktadır. Bu kapsamda olmak üzere yakıt testleri, yağ durumunun izlenmesi, malzeme test ve analizi, batarya testleri, dayanıklılık ve performans testleri, elektromanyetik uyumluluk testleri, hızlandırılmış stres testi, yakıt sistemi testleri, motor bileşenleri ve dayanıklılık testleri, kaçak akım testleri ve ham petrol taşımacılığı gibi birçok alanda hizmet verilmektedir.

Demiryolu Denetimleri

Demiryolu güvenliği açısından ray yüksekliğinde sapma veya demiryolu hattının eğrilmesi, trenlerin sürüş güvenliğini düşürmektedir. Bu nedenle kontrol sınırlarının belirlenmesi ve muayene ve düzeltme çalışması yapılması gerekmektedir. Bu arada elektrikli sistemlerde, havai temas hatlarının pozisyonundaki sapma, güvenilir çalışma için ciddi bir engeldir, çünkü hatlarda anormal aşınmaya ve hasar riskine neden olmaktadır.

Bu yüzden, demiryolu operatörleri güvenliği, güvenilirliği ve konforu korumak ve geliştirmek için düzenli demiryolu hattı ve havai temas hattı denetimleri gerçekleştirmek zorundadır. Demiryolu hattı düzensizliklerinin ölçülmesinde, boyuna düzensizliği ve hizalama düzensizliğini tespit etmek için özel yöntemler kullanılmaktadır. Örneğin ultrasonik muayene yöntemi, yüksek penetrasyon gücüne ve hassasiyete sahiptir. Demiryolu tekerlekleri gibi büyük parçalardaki kusurları incelemek için bu yöntem kullanılmaktadır.

Teknoloji geliştikçe demiryolu teknolojisi de daha karmaşık hale gelmektedir. Demiryolu donanım ve yazılım sistemleri artık tek başlarına değil, birbirleri ile entegre çalışmaktadır. Bu nedenle sistemlerin güvenlik riskleri daha önemli hal almıştır. Yetkili kuruluşlar bu noktada teknik destek vermekte ve demiryolu sektörü için işletmelere fonksiyonel güvenlik sağlamaktadır. Fonksiyonel güvenlik hizmetleri ile sistem arızalarının neden olduğu riskler kabul edilebilir seviyeye çekilmektedir. Bu çalışmalarda IEC tarafından tasarlanan şu standartlar dikkate alınmaktadır: EN 50126, EN 50128 ve TS EN 50129.

Kuruluşumuz tarafından, taşımacılık denetimleri kapsamında, demiryolu denetimleri de gerçekleştirilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.