Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Zirai İlaçlar ve Pestisit Denetimleri

Zirai İlaçlar ve Pestisit Denetimleri

Zirai ilaçlar ve pestisitler, modern tarımsal faaliyetlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunların kullanımı, ürünlerin verim kalitesini ve miktarını arttırmanın etkili ve ekonomik bir yolu olmaktadır. Bu şekilde, gittikçe artan insan nüfusu için gıda güvenliği sağlanmış olmaktadır. Dünya genelinde bugün iki milyon ton pestisit kullanılmaktadır. Yakın bir zamanda küresel böcek ilacı kullanımının 3,5 milyon tona çıkması beklenmektedir.

Zirai İlaçlar ve Pestisit Denetimleri

Pestisitler bitkisel üretim açısından belki faydalıdır ancak yaygın olarak kullanılan böcek öldürücüler biyolojik ve kalıcı nitelikleri yüzünden ciddi sonuçlara neden olmaktadır. Doğrudan veya dolaylı şekilde kirlenen hava, su, toprak ve ekosistem, canlılar için ciddi sağlık tehlikesi yaratmaktadır.

Pestisitler, bitkilerdeki zararlıları, yabani otları ve hastalıkları kontrol etmek için çeşitli tarım uygulamalarında kullanılan doğal veya sentetik kimyasal maddelerdir. Pestisitler çok çeşitli herbisitler, böcek öldürücüler, fungisitler ve kemirgen öldürücüler içermektedir. Pestisitler, bitkilerin koruması ve ürün veriminin yğkseltilmesi gibi tarımsal gelişme sürecinde, hayati bir araç haline gelmiştir. Haşare istilası yüzünden yıllık gıda üretiminin yaklaşık yüzde 45’i kaybedilmektedir. Bu yüzden çeşitli pestisitlerin kullanıldığı etkili bir haşere yönetimi gerekmektedir. Ancak tarım topraklarında pestisitlerin ve diğer kalıcı organik kirleticilerin sorumsuzca kullanılması, gelecekteki tarımsal faaliyetlere zarar vermektedir. Bunların her yerde bulunan doğası, biyoakümülasyon özellikleri ve yüksek toksisiteleri ile insanlığa zarar vermektedir. Ancak, kimyasal pestisitlerin uygulanması, ürünleri verim kaybından korumak için diğer alternatiflerden daha fazla tercih edilmektedir.

Pestisitler bitki verimliliğini artırmak için kullanılmaktadır ancak zamanla bitkilerde ve su, toprak, hava ve biyotada birikmektedir. Çok fazla kullanılan pestisitler toprağı ve suyu kirletmektedir. Ekinlerde kalması, gıda zincirine geçmesi demektir ve bu yoldan insanlar için tehdit oluşturmaktadır. Açığa çıkan pestisit buharları havayı kirletmektedir.

Kuruluşumuz tarafından, kimyasal madde denetimleri kapsamında, zirai ilaçlar ve pestisit denetimleri de gerçekleştirilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.