Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Polimer ve Plastik Denetimleri

Polimer ve Plastik Denetimleri

Polimerler ve plastikler ile günlük hayatın her adımında karşılaşılmaktadır. Birçok günlük ev eşyası plastik ve polimerlerden oluşmaktadır. Polimer ve plastik arasındaki temel fark, plastiğin spesifik bir polimer türü olmasıdır. Plastikler daha küçük ve tekdüze moleküllerin biraraya geldiği uzun bir polimer zincirinden oluşmaktadır.

Polimer ve Plastik Denetimleri

Polimerler, monomerlerden oluşan uzun zincirli bileşiklerdir. Polimerler temelde çok fazla miktarda daha küçük moleküllerden oluşmaktadır. Kendisini oluşturan monomerlerden farklı bir fiziksel ve kimyasal yapıya sahiptir. Aslında birkaç tip polimer bulunmaktadır. Başlıca polimer uygulamaları, yağlar, yapıştırıcılar, filmler, boyalar ve liflerdir. Polimerlerin artıları ucuz ve çok yönlü kullanım imkanına sahip olmasıdır. Eksileri ise, yandığı zaman zehirli dumanlar çıkarması , ama asıl önemlisi geri dönüştürülemez olmasıdır.

Plastikler ise petrolden elde edilen yarı organik malzemelerdir. Polimerlerden oluştuğu için genelde polimer olarak etiketlenmektedir. Plastikler, yoğuşma ve ilave polimerizasyon tepkimeleri ile üretilmektedir. Bunlar, ısı ile sertleşen polimerler veya termoplastik polimerler olarak gruplandırılmaktadır. Termoset polimerler kalıcı bir şekilde katılaşır. Termoplastik polimerler sınırsız bir süre için ısıtılabilir ve yeniden kalıplanabilir. Başlıca plastik uygulamaları, kaplar, oyuncaklar, spor malzemeleri ve otomotiv parçalarıdır. Plastiklerin artıları çok yönlü, esnek, dayanıklı ve yarı saydam olmasıdır. Eksileri ise büyük ölçüde geri dönüştürülemez olması ve üretim ve atık olmaları durumunda çevreye zararlı kimyasallar yaymasıdır.

Plastikler kolayca katlanabilen ve her şekle girebilen bir maddedir. Çevredeki birçok şey plastikten oluşmaktadır. Yunan plasticos kalıp anlamına gelmektedir. Tüm plastikler polimerdir, ancak tüm polimerler plastik değildir. Plastikler üretilirken, çok sayıda polimer oluşturan doğa taklit edilmiştir. Bitki hücre duvarı, bir polimer olan selülozdan oluşmaktadır ve protein de bir polimerdir. İpek, yün, pamuk, deri ve genetik bir materyal olan DNA da birer polimerdir.

Kuruluşumuz tarafından, kimyasal madde denetimleri kapsamında, polimer ve plastik denetimleri de gerçekleştirilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.