Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Petrokimya Denetimleri

Petrokimya Denetimleri

Petrokimyasallar, ya da petrol distilatları, rafine edilerek petrolden elde edilen kimyasal ürünlerdir. Petrolden üretilen bazı kimyasal bileşikler, kömür veya doğal gaz gibi diğer fosil yakıtlardan ya da mısır, palmiye meyvesi veya şeker kamışı gibi yenilenebilir kaynaklardan da elde edilmektedir. En yaygın petrokimya grubu şunlardır: olefinler (etilen ve propilen dahil) ve aromatikler (benzen, toluen ve ksilen izomerleri dahil).

Petrokimya Denetimleri

Günümüzde sentetik malzemelere olan talep sürekli artmakta ve ekonomide önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle temelde petrol veya doğal gazdan türetilen petrokimyasallar, kimya sektöründe önemli bir yer tutmaktadır. Petrokimya, plastik, ilaç, kozmetik, mobilya, ev aletleri, elektronik, güneş enerjisi panelleri ve rüzgar türbinleri gibi günlük olarak kullanılan sayısız ürünü üretmek için kullanılmaktadır.

Petrokimyasal plastik üretimi ile ilgili çevresel endişer oldukça fazladır. Ancak plastik üretimi iklim değişikliğine neden olabilecek sera gazlarının önemli ölçüde salınmasına neden olmamaktadır. Örneğin, plastik üretimi karbonu inert bir formda yakalamakta ve atmosfere bırakmamaktadır.

Petrokimyasallar esas olarak propan, etan ve bütan gibi hidrokarbonlardan ya da ham petrol ve doğal gaz sıvılarından ayrılan bileşenlerden elde edilmektedir. Önemli bir petrokimya, polietilen oluşturmak için kullanılan etilendir.

Plastiklerin tamamına yakını petrol ve doğal gazdan üretilmektedir. Plastik üretiminde kullanılan petrokimyasallar içinde en önemlisi naftadır. Tüketici elektroniği, deterjan, ayakkabı ve yapıştırıcılarda etilen, boya, mobilya, tekstil, ilaç ve gıda ambalajlarında propilen, ilaç, mobilya, elektronik ve gıda ambalajlarında benzen, ısı yalıtımı ve bina yapımında metanol ve mürekkep ve spor malzemeleri üretiminde toluen kullanılmaktadır.

Plastikler, modern yaşamda çok geniş bir kullanım alanı bulmaktadır ancak kullanılan ve atılan plastiklerin miktarı çok fazladır ve ciddi bir çevre kirlenmesi yaratmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından, kimyasal madde denetimleri kapsamında, petrokimya denetimleri de gerçekleştirilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.