Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Özel Kimyasal Madde Denetimleri

Özel Kimyasal Madde Denetimleri

Kimyasal bir madde, kimyasal bileşime ve karakteristik özelliklere sahip bir madde türüdür. Fiziksel ayırma yöntemleri kullanarak, yani kimyasal bağları bozmadan bileşenlerine ayırmak mümkün değildir. Kimyasal maddeler, elementler, bileşikler, iyonlar veya alaşımlar şeklinde olabilir. Günümüzde üretilen birçok ürün içeriğinde, özellikle temizlik ve kişisel bakım ürünlerinde, uzak durulması gereken belli oranlarda kimyasal maddeler bulunmaktadır. Örneğin kremlerin ve losyonların bazılarında paraben kullanılmaktadır. Bu kimyasal madde kansere neden olabilmektedir. Daha çok şampuan ve duş jelleri gibi kişisel bakım ürünlerinde kullanılan sülfat, gözleri ve cildi tahriş etmektedir. Butillendirilmiş hidroksitoluen (BHT) ve butillendirilmiş hidroksianisol (BHA), genelde makyaj malzemelerinin üretimden kullanılan kimyasal bileşiklerdir ve deride alerjik reaksiyonlara neden olmaktadır. Petrokimyasallar, birçok kişisel bakım ürününün içeriğinde bulunmaktadır ve beyin, böbrek ve solunum sistemleri üzerinde tahribata yol açmaktadır. Genelde zararsız olduğu sanılan sentetik boyaların deriye nüfus ettiği ve vücuttaki oksijen miktarını azalttığı tespit edilmiştir.

Özel Kimyasal Madde Denetimleri

Kimyasal maddeler genel olarak solunduğu zaman, cilt ile temas ettiği zaman veya yutulduğu zaman insan vücuduna girmiş olmaktadır. Etkileri, miktarına ve ne kadar toksik olduğuna bağlı olarak, geçici rahatsızlıklardan kalıcı hasarlara kadar geniş bir alana yayılmaktadır. Tehlikeli kimyasal maddeler dendiği zaman, alev alıcı, patlayıcı, oksitleyici, zehirli, tahriş edici, aşındırıcı ve çevre için tehlikeli gibi özelliklerden bir veya birkaçına sahip maddeler kastedilmektedir.

Yürürlükte olan yasal düzenlemelere göre işetmeler, kimyasal maddeler ile yapılan çalışmalarda, çalışanların sağlık ve güvenliğini düşünmek ve bu maddelere maruziyeti önlemek zorundadır. Bu mümkün değilse en azından olası etkileri hafifletmek zorundadır. Bunun için de kimyasal maddelerin nitelik ve niceliklerini belirlemek için denetimler yaptırmak gerekmektedir.

Kuruluşumuz tarafından, kimyasal madde denetimleri kapsamında, özel kimyasal madde denetimleri de gerçekleştirilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.