Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Nanomateryal Denetimleri

Nanomateryal Denetimleri

Nanomalzemeler, çok küçük ölçeklerde üretilen ve kullanılan malzemeler ya da kimyasal maddelerdir. Nanomalzemeler, arttırılmış mukavemet, kimyasal reaktivite veya iletkenlik gibi nano ölçekli özellikler olmadan, aynı malzemeye kıyasla yeni özellikler kazandırmak için geliştirilmektedir. Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO), bir nanomalzemeyi şu şekilde tanımlamaktadır: nano ölçekte dış boyutları yaklaşık 1-100 nm arasında olan veya nano ölçekli iç yapıya veya yüzey yapısına sahip olan malzeme. Avrupa Birliği ülkelerinde yayınlanan yasal düzenlemelerde de nanomalzeme tanımı yapılmıştır. Ancak bilim adamları arasında tanım konusunda bir ortak görüş oluşmamıştır. Yine de temel özellikleri nanometrelerle ölçülen küçük boyutlarıdır. Bir nanometre milimetrenin milyonda biridir. Bu, bir saçın çapından 100 bin kat daha küçük bir boyuttur.

Nanomateryal Denetimleri

Nano boyutlu parçacıklar doğada bulunur ve karbon veya gümüş gibi minerallerden oluşturulabilir. Çoğu nano ölçekli malzeme çıplak gözle ve hatta geleneksel laboratuvar mikroskopları ile görülemeyecek kadar küçüktür. Mühendislik nanomalzemeleri belli bir amaç veya işlev için fizikokimyasal özelliklerle bilinçli olarak tasarlanmakta ve üretilmektedir. Bu kadar küçük bir boyutta tasarlanan malzemeler genelde optik, manyetik, elektriksel ve diğer özellikleri üstlenen işlenmiş nanomalzemelerdir. Bu özellikler elektronik, tıp ve diğer alanlarda büyük bir potansiyele sahiptir. Örneğin nanoteknoloji, kanser hücrelerini veya belli organları hedefleyen farmasötikler tasarlamak için kullanılabilir. Veya daha güçlü ve daha hafif hale getirmek için çimento, kumaş ve diğer malzemelere de ilave edilebilir. Ayrıca elektronikte son derece yararlı kullanım alanlarına sahiptir.

Nanomalzemeler faydalı kullanımlarına rağmen, insan sağlığı ve çevre üzerindeki potansiyel etkileri hakkında çok az şey bilinmektedir. Örneğin gümüş gibi iyi bilinen malzemeler, nano boyuta göre tasarlandığı zaman tehlike oluşturabilir. Bu bakımdan nanomateryal denetimleri önemli olmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından, kimyasal madde denetimleri kapsamında, nanomateryal denetimleri de gerçekleştirilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.