Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Madeni Yağ ve Gres Denetimleri

Madeni Yağ ve Gres Denetimleri

Mineral yağlar, ham yağdan damıtma yoluyla elde edilen rafine hidrokarbonlardan üretilmektedir. Mevcut madeni yağ pazarının yaklaşık yüzde 95’i geleneksel mineral bazlı yağlardan oluşmaktadır. Sanayide en mükemmel şekilde üretilen malzemelerin yüzeyinde, tam bir düzgünlük sağlanması mümkün değildir. Her zaman malzeme yüzeyinde çok küçük, sadece mikroskop ile görülen girinti ve çıkıntılar olmaktadır. İki kuru yüzey birbirine temas ettiği zaman, söz konusu bu girinti ve çıkıntılar yüzeylerin hareketine karşı bir direnç oluşturmaktadır. Bu dirence sürtünme adı verilmektedir. Madeni yağların başlıca görevi yüzeyler arasındaki bu sürtünmeyi azaltmak ve birbirlerine temas heden yüzeyler arasında bir film tabakası oluşturmaktır. Bu şekilde parçaların daha kolay hareket etmesi sağlanmaktadır.

Madeni Yağ ve Gres Denetimleri

Madeni yağlar, ya da mineral yağlar, rafinerilerde ham petrolün işlenmesi sırasında elde edilmektedir. Bu mineral yağlar özel işlemlerden geçirilmekte ve madeni yağların hammaddesi elde edilmektedir. Yoğunluk düzeylerine göre bu yağlar sınıflandırılmaktadır. Madeni yağlar, farklı yoğunluklara sahip baz yağlara, istenilen özelliklere göre farklı katkı maddeleri karıştırılarak elde edilmektedir.

Bugün piyasada çeşitli marka ve cinslerde madeni yağlar bulunmaktadır. Bunun iki nedeni bulunmaktadır. Birinci neden, kullanılan baz yağların kimyasal özelliklerinin farklı olmasıdır. İkinci neden ise kullanılan katkı maddelerinin cinsi ve miktarının farklı olmasıdır.

Madeni yağ üreten tesislerde aynı zamanda gres yağları da üretilmektedir. Gres yağı, makina parçalarının ve bu parçalar arasında bulunan dişlilerin hızlı ve kolay hareketini sağlayan bir madeni yağ türüdür. Gres yağı, makina ve ekipmanın çalışma sisteminin iyileştirilmesinde etkilidir. Parçaların sürtünme ve aşınmasına engel olur, doayısıyla ortaya çıkacak hasarın az olmasına yardımcı olur. Gres yağı, baz yağlar, kalınlaştırıcı etmen ve katkı maddeleri gibi üç bileşenden oluşmaktadır ve dirençli bir yapıya sahiptir.

Kuruluşumuz tarafından, kimyasal madde denetimleri kapsamında, madeni yağ ve gres denetimleri de gerçekleştirilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.